Witamina K dla noworodka
Zgodnie z aktualnymi zaleceniami, witamina K dla niemowląt podawana jest jedynie po porodzie w postaci zastrzyku domięśniowego. Nie ma potrzeby dodatkowego dawania maluchowi witaminy K w kroplach. Jednorazowe wstrzyknięcie witaminy K skutecznie zapobiega chorobie krwotocznej u dziecka. Od tych rekomendacji mogą oczywiście być wyjątki. Z różnych przyczyn, noworodek może nie dostać witaminy K w zastrzyku. Wówczas podaje się ją doustnie w wyższych dawkach i określonych odstępach czasowych, pod kontrolą lekarza.
Witamina K dla noworodka jest potrzebna, ponieważ substancja ta słabo penetruje przez łożysko. Z tego powodu, noworodki po porodzie mają dość niski jej poziom w organizmie. Taki stan stwarza ryzyko pojawienia się krwawienia, które może wystąpić zarówno w pierwszej dobie po urodzeniu, jak i w pierwszych tygodniach, a nawet miesiącach życia. Krwawienie z niedoboru witaminy K może stwarzać zagrożenie zdrowia lub życia. Dlatego jeśli nie ma istotnych przeciwwskazań, każde dziecko powinno otrzymać zastrzyk z witaminą K po porodzie.
Witamina K w tabletkach
Witamina K w kroplach lub tabletkach występuje najczęściej w formie witaminy K2. Oprócz niej, czynność biologiczną wykazuje też witamina K1 i witamina K3. Witamina K1 znajduje się w zielonoliściastych warzywach, takich jak szpinak, brokuł, jarmuż i brukselka, natomiast witamina K2 – w jajach, mięsie, serach i innych produktach mlecznych poddanych fermentacji.
Tabletki z witaminą K są potrzebne przede wszystkim osobom, które są narażone na niedobory witaminy K w organizmie. Mogą one być wynikiem mało zróżnicowanej lub ubogiej diety, ale również przyjmowania leków, będących antagonistami witaminy K (np. warfaryna lub acenokumarol). Przy zaburzeniach wchłaniania również mogą pojawić się niedobory witaminy K. W początkowym okresie, taki stan może być zupełnie niedostrzegalny dla pacjenta. Dochodzi jednak wówczas do powolnych, stopniowych zmian w obrębie naczyń krwionośnych. Ulegają one nadmiernemu zwapnieniu. Niedobór witaminy K prowadzi też do zmian w kościach.
Suplementy z witaminą K
Witamina K w tabletkach często występuje obok witaminy D. Obie te substancje pełnią istotną rolę w metabolizmie tkanki kostnej i są potrzebne do utrzymania gospodarki wapniowej w równowadze. Są potrzebne do syntezy osteokalcyny – białka kostnego. Zarówno witamina K2, jak i witamina D są przez wiele osób niespożywane w wystarczającej ilości z pokarmem. Wynika to m.in. z tego, że oba te związki nie występują powszechnie w wielu produktach spożywczych. Z tego względu, tym bardziej trzeba przyjrzeć się swojej diecie. Jeśli spożywamy niewielką ilość pokarmów, zawierających witaminę K i witaminę D, warto spróbować to zmienić i wprowadzić nowe produkty do codziennej diety. Jeśli takie działanie okaże się niewystarczające, można sięgnąć po tabletki, w skład których wchodzi witamina D i witamina K. Gdzie kupić takie suplementy? Najlepiej w legalnej aptece internetowej lub aptece stacjonarnej. Leki i suplementy diety należy kupować jedynie u wiarygodnych sprzedawców.