Egzema – maść na stan zapalny
Na toczący się stan zapalny w przypadku egzemy, w pierwszej kolejności zaleca się najczęściej nałożenie maści na stan zapalny skóry bez recepty lub na receptę, w której składzie znajduje się steryd. Preparaty dostępne bez recepty zawierają steryd o mniejszej sile działania. Leki na receptę mają silniejsze glikokortykosteroidy. Maść na stan zapalny skóry bez recepty można stosować przy zapaleniu różnego rodzaju. Sprawdzi się ona nie tylko u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry. Krem lub maść na stan zapalny można aplikować również w przypadku ukąszenia lub użądlenia owada, a także w razie pojawienia się kontaktowego zapalenia skóry.
Maść na stan zapalny bez recepty nakłada się jedynie na skórę objętą zapaleniem. Należy starać się nie aplikować jej na skórę zdrową. Można zabezpieczyć zdrowy fragment skóry używając gęstszego kremu czy chociażby wazeliny. Maść na stan zapalny skóry stosuje się w niewielkiej ilości zazwyczaj 1-2 razy dziennie.
Preparaty na stan zapalny skóry: maść, krem, olejek
Istotne znaczenie w łagodzeniu stanu zapalnego skóry i leczeniu egzemy mają emolienty. Krem lub maść na stan zapalny skóry z emolientem bardzo szybko przynosi uczucie ukojenia i otulenia skóry. W skład tych preparatów wchodzą m.in. związki potrafiące wiązać wodę. Dzięki ich obecności woda pozostaje w skórze i nie ucieka na zewnątrz. Emoliencyjna maść na stan zapalny skóry zawiera też lipidy i substancje okluzyjne. Wspomagają one prawidłowe funkcjonowanie bariery wodno-lipidowej i przywracają skórze równowagę. Maść na stan zapalny skóry może zawierać również dodatkowe związki ograniczające toczący się stan zapalny i wzmacniające naskórek.
Emolienty na stan zapalny skóry zaleca się nakładać w drugiej kolejności po zastosowaniu sterydu. Nałożenie emolientu od razu może bowiem działać drażniąco.
Egzema – maść łagodząca, kojąca i regenerująca
W przypadku pojawienia się na skórze oznak podrażnienia, można sięgnąć po krem lub maść na stan zapalny z cynkiem. Składnik ten posiada właściwości regenerujące. W krótkim czasie pomaga pozbyć się zaczerwienienia i pieczenia skóry. Zmniejsza też swędzenie i uczucie napięcia. Maść na stan zapalny z cynkiem działa jak opatrunek na podrażnioną skórę. Podczas mycia ciała, przy pojawieniu się oznak stanu zapalnego, warto użyć olejku z emolientami o właściwościach kojących.
Przy łagodnym stanie zapalnym, pomocny może okazać się również krem lub maść z olejem lnianym. Taki preparat działa przeciwzapalnie. Reguluje też pracę gruczołów łojowych. Chroni przed nadmiernym parowaniem wody przez naskórek.
Maść na stan zapalny skóry powinna być dobrana indywidualnie. Podczas wyboru należy kierować się wiekiem pacjenta, stanem skóry i możliwą przyczyną pojawienia się stanu zapalnego. Część produktów, takich jak kremy, olejki, żele i maści na stan zapalny skóry bez recepty może być stosowana również w przypadku dzieci. Przy długo utrzymującym się zapaleniu lub pojawieniu się dodatkowo innych dolegliwości, konieczna jest wizyta u lekarza.