Niedobór żelaza
Zbyt mała ilość żelaza w organizmie wiąże się z niewystarczającą podażą tego pierwiastka w diecie. Zapotrzebowanie na żelazo zmienia się na różnych etapach życia. Więcej żelaza potrzebują m.in. kobiety w ciąży, matki karmiące, młodzież w okresie dojrzewania, kobiety obficie miesiączkujące, osoby narażone na znaczną utratę krwi, osoby intensywnie uprawiające sport i spożywające przetworzoną żywność. Zanim rozpocznie się stosowanie suplementów z wysoka zawartością żelaza warto wykonać badanie krwi – morfologię. Wszystko ze względu na to, że nadmiar żelaza również bywa niebezpieczny.
Leki i suplementy z żelazem – kiedy po nie sięgać?
Kiedy spada ilość żelaza w organizmie obniża się również ilość hemoglobiny, odpowiedzialnej za transport tlenu z krwi do tkanek. Wszystkie objawy związane z niedoborem żelaza wiążą się ze zbyt małą ilością tlenu dostarczaną do narządów i układów. Do najbardziej charakterystycznych należą:
- szybkie uczucie zmęczenia nawet przy niewielkim wysiłku,
- ospałość,
- osłabienie odporności,
- bóle głowy,
- zajady,
- suchość skóry,
- łamliwość paznokci.
Warto zwrócić uwagę, że początkowo objawy nie są nasilone. Niestety długotrwały niedobór żelaza prowadzi do rozwoju anemii. Dlatego kiedy pogarsza się nasze samopoczucie, czujemy się ospali i zmęczeni, albo pojawiają się inne niepokojące objawy warto wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu. Wykonanie podstawowych badań krwi da obraz ewentualnych zaburzeń w układzie czerwonokrwinkowym. Specjalista wskaże również jakie preparaty na anemię należy stosować. W momencie zwiększonego zapotrzebowania na ten pierwiastek można rozważyć uzupełnienie diety stosując suplementy z żelazem.
Żelazo dla dorosłych i żelazo dla dzieci
Niedobór żelaza u dzieci niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne. Dlatego jeśli podejrzewa się niedokrwistość u dziecka koniecznie należy to skonsultować z lekarzem. Przyczyn anemii może być więcej niż tylko niedobór żelaza. Większość preparatów z żelazem dla dzieci dostępnych jest bez recepty. Są to saszetki bądź syropy.
Preparaty z żelazem dla dorosłych dostępne są w formie kapsułek, tabletek oraz płynu. Żelazo stanowi pojedynczy składnik preparatu lub tylko jeden z wielu. Często łączone jest z kwasem foliowym, innymi witaminami z grupy B oraz witaminą C. Wszystkie te składniki wpływają na obraz krwi i wzajemnie zwiększają swoją biodostępność.
Żelazo zarówno z pożywienia, jak i gotowych preparatów nie przyswaja się najlepiej. Dlatego też producenci w wielu przypadkach wprowadzają technologiczne modyfikacje w celu zwiększenia przyswajalności ich produktów i zniwelowania skutków ubocznych. Największym kłopotem przy stosowaniu starszych preparatów z żelazem są zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, m.in. zaparcia, nudności. Aby ich uniknąć żelazo warto stosować po posiłku.