Leki na ból głowy – tabletki, kapsułki, granulat, saszetki
Co na ból głowy skutecznie wyeliminuje nieprzyjemne dolegliwości? Jest to zależne m.in. od rodzaju bólu głowy i indywidualnych cech pacjenta. Przy napięciowym bólu głowy, który jest tępy, uciskowy i najczęściej obustronny, największą skuteczność wykazują tabletki na ból głowy z kwasem acetylosalicylowym lub ibuprofenem. Dopiero w przypadku ich nieskuteczności, zaleca się wprowadzenie leku na ból głowy z paracetamolem. Tabletki na ból głowy migrenowy mogą natomiast zawierać aspirynę, ibuprofen, paracetamol, diklofenak lub naproksen. Pacjenci z klasterowym bólem głowy – jednostronnym, bardzo silnym i rozdzierającym potrzebują leków na ból głowy na receptę. Ten rodzaj bólu leczy się jedynie pod kontrolą lekarza.
Przy sporadycznym, łagodnym bólu głowy można sięgnąć po preparaty bez recepty z substancją przeciwbólową, która skutecznie pomaga nam zwalczać dolegliwości bólowe. U jednych osób będą to tabletki na ból głowy z aspiryną, u innych z paracetamolem, a u części pacjentów najskuteczniejsze mogą okazać się leki z diklofenakiem. W przypadku tego rodzaju bólu, efektywne często okazują się również chłodzące plastry na ból głowy. Leki przeciwbólowe dostępne są też w formie granulatu do połykania niewymagającego popijania wodą, a także saszetek do przyrządzania roztworu.
Tabletki na migrenę bez recepty
Tabletki na ból głowy migrenowy powinny być przyjmowane jak najszybciej po zauważeniu pierwszych oznak zbliżającego się napadu bólu. Migrena zazwyczaj ma umiarkowane lub znaczne nasilenie. Objawia się jednostronnym, pulsującym bólem, który u części chorych poprzedzony jest tzw. aurą. U niektórych pacjentów, ból jest obustronny. Tabletki na ból migrenowy nie leczą przyczyny choroby, ale mogą w znacznym stopniu poprawić komfort życia chorego. Migrena może utrudniać lub uniemożliwiać wykonywanie typowych, codziennych czynności. Skuteczne leki przeciwbólowe pomagają zwalczać ból i umożliwiają powrót do aktywności.
Jeśli tabletki na ból głowy migrenowy dostępne bez recepty nie są wystarczająco skuteczne, lekarz może zalecić tabletki na migrenę na receptę. Są one często stosowane w przypadku pacjentów, u których ból ma znaczne nasilenie i jest bardzo uciążliwy. U kobiet ciężarnych można stosować tylko wybrane preparaty. Tabletki na ból głowy w ciąży z paracetamolem są najbezpieczniejszym wyborem. Czasami, lekarz może zalecić stosowanie leku z ibuprofenem lub aspiryną, jednak substancje te nie powinny być przyjmowane w I i III trymestrze. Tabletki na ból głowy w ciąży zawsze powinny być zażywane po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Leki na bóle głowy migrenowe, napięciowe lub innego pochodzenia należy przyjmować możliwie szybko po pojawieniu się bólu lub objawów go zwiastujących. Wówczas najłatwiej jest go uśmierzyć i zapobiec jego narastaniu.