Profilaktyka i leczenie świądu- leki przeciwświądowe dla dzieci i dorosłych
Ciągłe swędzenie może być objawem wielu schorzeń w tym chorób wątroby i dróg żółciowych, układu krwionośnego, niewydolności nerek, niedoczynności tarczycy i cukrzycy. Leczenie świądu to długotrwały proces, który często wymaga specjalistycznej diagnostyki. Niezależnie od przyczyny świądu, ważna jest profilaktyka, która opiera się na na codziennej pielęgnacji ciała. Odpowiednie nawilżenie koi podrażnioną i zaczerwienioną skórę. Ponadto, tworzy na jej powierzchni warstwę ochronną, która niweluje potrzebę drapania.
W przypadku świądu, który ma pochodzenie alergiczne można sięgnąć po leki przeciwświądowe doustne lub stosowane miejscowo. Preparaty bez recepty można stosować w pierwszej kolejności gdy pojawi się uczucie swędzenia spowodowanego przez ugryzienie owadów. Tabletki i maści przeciwświądowe zmniejszają poziom histaminy oraz niwelują objawy takie jak: pokrzywka, świerzbienie, zaczerwienienie i opuchlizna. Leki na alergię mogą być stosowane przez dzieci od 12 roku życia. Przed ich zastosowaniem należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą w celu wykluczenia przeciwwskazań.
Dermokosmetyki i maści przeciwświądowe
Codzienne nawilżenie i natłuszczenie skóry to podstawa profilaktyki przeciwświądowej. Kremy oraz balsamy mają działanie głęboko regenerujące, łagodzące podrażnienia i objawy egzemy oraz przywracają równowagę mikrobiomu naskórka. Do kąpieli zalecane jest stosowanie emolientowych żelów pod prysznic, które nadają skórze miękkość i wzmacniają jej barierę ochronną. W przypadku bardzo suchej i łuszczącej się skóry można użyć natłuszczających olejków lub masła do ciała. Tworzą one hydrofobową powłokę, która zabezpiecza ciało przed czynnikami zewnętrznymi. Emolientowe dermokosmetyki apteczne są hipoalergiczne i mogą być stosowane przez dzieci.
Szampony przeciwświądowe
Łupież to rodzaj grzybicy skóry głowy. Najczęściej objawia się świądem, powstawaniem białych łusek oraz podrażnioną powłoką. Szampony apteczne przeciwłupieżowe mają właściwości przeciwzapalne, złuszczające i przeciwświądowe. Preparaty eliminują powstającą łuskę, zmniejszając potrzebę drapania. Ponadto, produkty myjące nawilżają i koją podrażnioną skórę oraz odbudowują jej naturalny mikrobiom. Dzięki odpowiednim składnikom szampony pielęgnują włosy i pozostawiają je w dobrej kondycji.