Syrop na mokry kaszel dla dzieci
Mokry kaszel u dziecka, podobnie jak katar, to bardzo częsta przypadłość. Spływająca z zatok wydzielina w pierwszych dniach infekcji drażni gardło, a po kilku dniach pojawiają się zalegania w drogach oddechowych i kaszel zmienia charakter z suchego na mokry. Wtedy warto rozpocząć leczenie z wykorzystaniem leków wykrztuśnych lub mukolitycznych. Najwygodniejszą formą leku do podania dla dziecka jest syrop. W takiej postaci dostępne są preparaty zawierające m.in. ambroksol, bromheksynę , karbocysteinę , acetylocysteinę. 2 pierwsze substancje upłynniają wydzielinę, 2 kolejne rozrzedzają ją, by następnie ułatwić jej usunięcie z dróg oddechowych. Proces oczyszczania dróg oddechowych wspomóc może również nebulizacja. Inhalacja z wykorzystaniem soli fizjologicznej lub hipertonicznej sprawi, że usuwanie flegmy stanie się bardziej efektywne.
Ważne, aby mokry kaszel u dziecka skonsultować z lekarzem. Dlatego jeśli utrzymuje się on powyżej 5 dni, albo też zaostrza się należy niezwłocznie skonsultować się z pediatrą.
Co na mokry kaszel dla dorosłego
Popularny lek na kaszel mokry dla dorosłych to tabletki musujące zawierające acetylocysteinę do stosowania raz dziennie. Substancja ta to lek o działaniu mukoaktywnym. Rozrzedza i zmniejsza lepkość wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych. Nie pogłębia ona odruchu kaszlu, ponieważ nie działa wykrztuśnie. Niestety stosowana w nadmiarze może działać drażniąco na błonę śluzową żołądka. Od niedawna bez recepty dostępny jest również lek na kaszel mokry zawierający erdosteinę. Substancja ta również wykazuje działanie mukoaktywne, ale nie wpływa negatywnie na śluzówkę przewodu pokarmowego.
Wygodną formą preparatu na kaszel są kapsułki zawierające chlorowodorek ambrosolu. Lek zastosowany rano zapewnia działanie mukolityczne przez całą dobę.
Bardzo ważne dla upłynnienia flegmy jest odpowiednie nawodnienie pacjenta. Dlatego podczas infekcji należy pamiętać o piciu dużej ilości wody. Bardzo korzystnie wpłynie to na okres rekonwalescencji.
Innym aspektem o którym nie można zapominać jest pora, kiedy należy stosować leki mukoaktywne. Powinny być one stosowane w ciągu dnia, nie wieczorem. Rozrzedzona lub upłynniona wydzielina musi opuścić drogi oddechowe. Kiedy zamiast wspomóc jej ewakuację położymy się na spoczynek może zacząć dokuczać nam uporczywy kaszel, co będzie generowało problemy z zaśnięciem. Dlatego też leki na kaszel mokry stosujemy do godziny 17.00.
Zioła na mokry kaszel
Syropy na kaszel mokry zawierają nie tylko syntetyczne substancje ale również zioła o działaniu wykrztuśnym. Należą do nich m.in. pierwiosnek, lukrecja, malwa, babka lancetowata i bluszcz. Ich działanie jest dość łagodne i nie zawsze sprawdzą się przy znacznych zaleganiach flegmy w drogach oddechowych. Jest to natomiast alternatywa dla zwolenników fitoterapii.