Testy na Covid-19 – rodzaje
W zależności od tego czy występują u pacjenta objawy infekcji SARS-CoV-2 powinien on zdecydować się na nieco inny test na koronawirusa. Mowa tutaj o 2 podstawowych rodzajach testów:
- Test antygenowy na Covid-19 – powinny go wykonywać osoby z objawami infekcji. Po umieszczeniu wymazu pobranego z nosogardzieli po kilku minutach na płytce pojawia się wynik. Pozwalają one na wykrycie białkowego antygenu wirusa SARS-CoV-2.
- Test molekularny RT-PCR na Covid-19 – w celu jego wykonania również konieczne jest pobranie wymazu z nosogardzieli. Metoda ta jest znacznie bardziej czuła niż wykonanie testu płytkowego (antygenowego) i można ją przeprowadzić nawet wtedy gdy u pacjenta nie występują objawy choroby. Czas oczekiwania na wynik jest jednak znacznie dłuższy, nawet do kilku godzin. Oznaczenie to przeprowadza się celem wykrycia materiału genetycznego wirusa w organizmie, nie zaś konkretnego białka.
W punktach laboratoryjnych wykonuje się również testy na przeciwciała koronawirusa. W tym wypadku oznaczenie wykonywane jest z krwi. Oznacza się 2 rodzaje przeciwciał. IgG, wskazujące na kontakt z wirusem SARS-CoV-2 w przeszłości oraz IgM, których podwyższony poziom świadczy o chorobie. Oczywiście szczepienie wpływa na poziom przeciwciał we krwi. Dlatego wynik tego badania zawsze powinien zostać zinterpretowany przez lekarza.
Oznaczenie poziomu przeciwciał w punkcie laboratoryjnym wymaga 2 dni oczekiwania. Alternatywnie można wykonać test kasetkowy (płytkowy). Wykrywa on przeciwciała przeciwko białku „N” koronawirusa – anty-N. Ich obecność świadczy o przechorowaniu bądź aktywnej fazie choroby. Celem wykonania badania konieczne jest pobranie wymazu z nosogardzieli i umieszczeniu go na specjalnej płytce. Wynik pojawia się już po kilkunastu minutach. Test ten nie jest zalecany dla osób po szczepieniu na Covid-19.
Jak sprawdzić czy ma się Covid w warunkach domowych?
Szybkie testy na koronawirusa można wykonać w domu co jest niewątpliwie ogromnym ułatwieniem dla pacjentów. Ważne jest jednak, aby prawidłowo pobrać wymaz z nosogardzieli oraz poprawnie wykonać test. Dlatego zanim przystąpimy do czynności koniecznie wcześniej trzeba zapoznać się z informacjami i instrukcjami dołączonymi do opakowania. Test kasetkowy na Covid podobnie jak test płytkowy na obecność przeciwciał anty-N wyglądają i działają na podobnej zasadzie jak test ciążowy. 2 kreski oznaczają pozytywny wynik. Test wymazowy na Covid pokaże 1 kreskę jeśli wynik będzie negatywny lub nieprawidłowy, czego przyczyną może być np. źle pobrany materiał do analizy. Testy na koronawirusa do wykonania w warunkach domowych są powszechnie dostępne zarówno w aptekach jak i sklepach. Nie mniej jednak należy pamiętać, że ich negatywny wynik nie zawsze świadczy o braku choroby. Dla przykładu testy antygenowe Covid-19 powinny być wykonane do 5-7 dni od wystąpienia pierwszych objawów. Wtedy ilość wirusa w organizmie jest największa i testy o mniejszej czułości (antygenowe) będą w stanie go wykryć. Kiedy brak jest objawów zakażenia istnieje niskie prawdopodobieństwo, że test antygenowy test kasetowy wskaże rzetelny wynik.
Należy pamiętać, że po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu na Covd-19 należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Oczywiście nie wychodząc z domu.