Co na ból gardła działa szybko i skutecznie?
Skuteczny lek na ból gardła dostępny jest w formie preparatu o działaniu ogólnym lub miejscowym. Tabletki do połykania zawierają substancję przeciwbólową i przeciwzapalną, która złagodzi ból o umiarkowanym lub dużym nasileniu. Jeśli zależy nam na szybkim efekcie, warto zastosować lek na ból gardła o działaniu miejscowym. Efekt pojawia się już kilka chwil po jego zażyciu. Spray na ból gardła może znieczulić i zmniejszyć obrzęk śluzówki. Wykazuje też miejscowe działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Aerozol na ból gardła może działać również łagodząco i kojąco, intensywnie nawilżając błonę śluzową.
Leki na ból gardła bez recepty
Syrop na ból gardła powleka obrzmiałą i zaczerwienioną śluzówkę. Szybko przynosi uczucie ulgi. Podobne właściwości wykazują tabletki na chrypkę. Zmniejszają uczucie suchości i kłucia w gardle. Łagodzą ból odczuwany podczas przełykania. Tabletki na ból gardła dodatkowo wzmagają wydzielanie śliny. Dzięki temu chronią przed nadmiernym przesuszeniem błony śluzowej. Tabletka do ssania pozwala na dłuższe oddziaływanie substancji czynnych z miejscem objętym stanem zapalnym, co również jest pożądane przy bólu gardła.
Lek na ból gardła można zastosować również w formie preparatu do płukania. Ziołowe leki na ból gardła wykazują właściwości przeciwzapalne i łagodzące. Syrop na ból gardła działa ochronnie na tkanki gardła i przynosi uczucie ulgi. Leki na gardło w postaci syropu zalecane są przede wszystkim dzieciom, które mogą mieć trudność z przyjmowaniem stałych form leków. Syrop na ból gardła może być również zażywany przez osoby dorosłe.
Leki na chrypkę bez recepty
Leki na chrypkę stosowane są podczas infekcji górnych dróg oddechowych, które mogą przebiegać z objawami ze strony gardła. Po preparaty na chrypkę bez recepty często sięgają również osoby, które zmagają się z przesuszeniem i drapaniem w gardle, mającym różne przyczyny. Leki na chrypkę przywracają błonie śluzowej gardła odpowiednie nawilżenie. Łagodzą zaczerwienienie i podrażnienie. Można w nich znaleźć np. wyciąg z porostu islandzkiego, wyciąg z korzenia prawoślazu lub dekspantenol. Skuteczny lek na ból gardła łagodzący chrypkę działaj też regenerująco na śluzówkę, zmniejsza stan zapalny i przywraca jej równowagę. Preparaty te ograniczają nieprzyjemne uczucie drapania w gardle.
Leki na ból gardła można stosować kilka razy w ciągu doby, w zależności od potrzeb, a także od ograniczeń konkretnego preparatu. Miejscowe zastosowanie leku na ból gardła powoduje, że działa on bezpośrednio w miejscu infekcji. Warto po niego sięgnąć jak najszybciej od momentu wystąpienia pierwszych objawów. Wybór postaci leku na gardło zależy od indywidualnych preferencji pacjenta. Dostępny jest spray na gardło, syrop na ból gardła, tabletki i pastylki do ssania, płyny do płukania gardła, kapsułki do połykania oraz preparaty ziołowe na ból gardła.