Tabletki przeciwgorączkowe dla dzieci i dorosłych
Tabletki na gorączkę mogą być stosowane przez osoby dorosłe, nastolatków, a także nieco młodsze dzieci. Stała postać leku najczęściej zalecana jest od 4-5. roku życia, w zależności od tego, czy dziecko jest w stanie bezpiecznie przełknąć tabletkę. Dla młodszych pacjentów przeznaczone są leki na gorączkę w formie syropu lub czopków. Najczęściej rekomenduje się syrop na zbicie gorączki. W przypadku jednak gdy dziecko wymiotuje lub z innego powodu trudno jest podać mu zawiesinę, warto zastosować lek na gorączkę w formie czopka.
Tabletki przeciwgorączkowe zawierają różne substancje. Wśród leków na gorączkę dla dzieci znaleźć można preparaty z ibuprofenem i paracetamolem. Leki na zbicie gorączki z paracetamolem są bezpieczne już od pierwszych dni życia. Preparaty na gorączkę z ibuprofenem można podawać maluchowi od 3. miesiąca życia. U nastolatków i dorosłych można zastosować również leki przeciwgorączkowe na bazie takich substancji aktywnych jak kwas acetylosalicylowy lub metamizol.
Leki przeciwbólowe na przeziębienie i grypę
Leki przeciwbólowe są często stosowane przy grypie i przeziębieniu. W przebiegu tych schorzeń może bowiem wystąpić m.in. ból głowy, gardła, mięśni i ból zatok. Tabletki przeciwbólowe łagodzą te dolegliwości i pomagają pacjentom poczuć się lepiej. Leki na gorączkę dostępne bez recepty działają jednocześnie przeciwbólowo. Dzięki temu, pacjent może przyjąć jeden preparat, działający na kilka objawów choroby.
Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe należy stosować zgodnie z zalecanym przez producenta dawkowaniem. Nie można przekraczać dobowej dawki maksymalnej. Przy łagodnym podwyższeniu temperatury ciała i odczuwaniu dolegliwości o słabym nasileniu, można sięgnąć po zioła na grypę i przeziębienie. Stosuje się m.in. kwiat lipy, korę wierzby i kwiat czarnego bzu. Preparaty ziołowe można stosować w przypadku łagodnego przebiegu choroby.
Tabletki na gorączkę bez recepty
Tabletki i inne leki na gorączkę pomagają zbić wysoką temperaturę ciała. Dodatkowo warto pić odpowiednią, zwiększoną ilość płynów. Przy wysokiej gorączce, można również sięgnąć po chłodne okłady. Pamiętajmy jednak o tym, aby nie były one zbyt zimne. Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe działają dość szybko po ich podaniu. Dostępne są nie tylko kapsułki i tabletki na zbicie gorączki, ale również saszetki z proszkiem do rozpuszczania, a także granulat, który nie wymaga popijania wodą. Duży wybór leków przeciwgorączkowych i łagodzących ból sprawia, że każdy chory może otrzymać taki preparat, który jest dla niego najwygodniejszy.
Leki na gorączkę dostępne są w różnych dawkach. Ma to istotne znaczenie wśród pacjentów pediatrycznych. Małe dzieci nie zawsze chętnie zażywają lek na gorączkę. Rodzice mogą więc sięgnąć po preparat o większym stężeniu substancji czynnej, który można podawać rzadziej i w mniejszej ilości.