Leki ziołowe na układ pokarmowy
Zioła pełnią bardzo ważną rolę we wsparciu pracy układu pokarmowego. Sprawdzają się zarówno ziołowe ekstrakty w postaci tabletek i kapsułek, ale również zioła sypkie, które nadają się do sporządzania naparów do picia.
Suplementy i leki ziołowe na układ pokarmowy wspierają procesy trawienne dzięki zwiększeniu wydzielania żółci, odpowiedzialnej za trawienie tłuszczy. Ponadto regulują wydzielanie soku żołądkowego i poprawiają ruchy perystaltyczne jelit. Wiele ziół pomaga również przy objawach związanych z niestrawnością – wzdęcia, gazy, ból brzucha, kwaśne odbijanie. Wśród ziół na trawienie najważniejsze są: mięta pieprzowa, rumianek lekarski, mniszek lekarski, koper włoski, melisa zwyczajna i dziurawiec zwyczajny.
Wiele dolegliwości związanych z niestrawnością może pojawić się również w przypadku problemów z wątrobą. Surowce działające regeneracyjnie i wspomagająco na komórki wątrobowe to m.in. owoc ostropestu plamistego i liść karczocha.
Ważnym aspektem działania niektórych ziół na trawienie jest efekt przeczyszczający. Do krótkotrwałego stosowania w przypadku zaparć można sięgać po liść senesu, korę kruszyny lub aloes.
Suplementy diety na układ pokarmowy
Suplementy diety na układ pokarmowy mają za zadanie uzupełnić dietę w składniki wspomagające funkcjonowanie układu trawiennego. Często są to ziołowe ekstrakty, które pobudzają procesy trawienne, działają regeneracyjnie i wspomagająco na wątrobę oraz regulują wypróżnianie.
Wiele leków na układ pokarmowy ma swoje odpowiedniki w formie suplementów diety. Produkty te nie wymagają ścisłej kontroli i przestrzegania restrykcyjnych norm na etapie produkcji, dlatego też ich cena jest znacząco niższa. Wraz ze spadkiem ceny w wielu przypadkach obniża się również jakoś preparatu.
Suplementy diety na układ pokarmowy występują głównie w formie tabletek, kapsułek i kropli. Pojawiają się również zioła do zaparzania zarejestrowane jako suplementy.
Tabletki na układ pokarmowy – leki w tabletkach i kapsułkach
Leki na układ pokarmowy zawierają substancje chemiczne o udowodnionym działaniu, np. famotydyna lub pantoprazol, olemprazol na zgagę. W ich składzie znaleźć można również ziołowe ekstrakty objęte odpowiednią standaryzacją, np. wyciąg z owoców ostropestu standaryzowany na zawartość sylimaryny. Mogą zawierać również enzymy trawienne, np. enzymy trzustkowe na dolegliwości żołądkowo-jelitowe oraz fosfolipidy regenerujące komórki wątrobowe. Są to również leki na biegunkę ośrodkowo zatrzymujące rozwolnienie oraz leki na wymioty i zaparcia.