Jak wyleczyć owrzodzenia skóry?- kilka zasad, o których warto pamiętać
Wrzodziejąca skóra może być symptomem chorób układu krwionośnego np. niewydolności żylnej spowodowaną miażdżycą lub nieleczoną cukrzycą. Dodatkowo, takie rany pojawiają się przy oparzeniach II i III stopnia oraz u osób długotrwale unieruchomionych. Aby zapobiec martwicy skóry oraz odleżyn można zastosować odpowiednie preparaty apteczne. W pierwszej kolejności należy zadbać o prawidłową aseptykę i higienę rany. Można wtedy użyć sprayu lub płynu do stosowania zewnętrznego o działaniu bakteriobójczym. Hydrożele i opatrunki żelowe tworzą wodną powłokę, zapewniając prawidłową wilgotność i warunki do gojenia. Maści na rany skóry z alantoiną, pantenolem i cynkiem działają kojąco i wspomagają naturalne procesy regeneracji powłoki. Gdy pojawią się wydzieliny ropne, należy wtedy użyć sprayu na rany z antybiotykiem, który jest dostępny na receptę. Do codziennej higieny skóry zalecane są dermokosmetyki emolientowe, które nawilżają i zmiękczają skórę.
Owrzodzenia skóry- maść na rany
Maść na trudno gojące się rany działa osłaniająco na skórę. Najczęściej w ich składzie znajdziemy pantenol i alantoinę, które poprawiają nawilżenie i odżywienie błony zewnętrznej. Preparaty można stosować w przypadku płytkich wrzodów skóry i błony śluzowej, przewlekłych stanów zapalnych skóry lub nadmiernego rogowacenia naskórka np.podczas łuszczycy. Maść na owrzodzenia pobudzi wzrost i regenerację nowej tkanki.
Produkty apteczne z cynkiem mają właściwości przeciwbakteryjne, ściągające i wysuszające. Możne je stosować w przypadku otarć naskórka, w łagodnych stanach zapalnych skóry oraz przy odparzeniach u niemowląt. Maść z cynkiem nie należy nakładać na otwarte i ropiejące rany.
Hydrożele są zalecane w przypadku ran przewlekłych oraz niewielkich oparzeń. Tworzą one idealnie wilgotne środowisko, które wspomaga procesy gojenia. Ponadto, produkty żelowe zapobiegają zakażeniom, tworząc warstwę ochronną na powierzchni skóry.
Spray na rany dla dzieci i dorosłych
Regularne odkażanie rany zapobiega wnikaniu drobnoustrojów do wnętrza. Obecnie w aptekach są dostępne spraye odkażające, które oprócz zwalczania patogenów, nawilżają skórę i wspomagają jej odbudowę. Większość z nich nie wywołuje bólu podczas stosowania, dlatego mogą się sprawdzić w przypadku oczyszczania ran u dzieci. Aerozole na rany zawierają wiele substancji czynnych m.in poliheksanid (PHMB), poloksamer 188, dichlorowodorek oktenidyny, podchloryn sodu, jod i jodek potasu oraz fenoksyetanol.