Leki na zatoki bez recepty
Zapalenie zatok związane jest z katarem. Ból zatok, nasilający się podczas nachylania, rozpierający umiejscowiony w okolicach czoła, policzków, oczodołów i nosa potrafi mocno utrudniać życie. Dlatego podczas infekcji przebiegającej z katarem, oprócz spray’u do nosa, stosuje się również tabletki na ból zatok. Leki przeciwbólowe na zatoki zawierają paracetamol lub ibuprofen. W przypadku stanów zapalnych przebiegających z bardzo silnym bólem można sięgać również po leki z ketoprofenem, deksketoprofenem lub naproxenem. Zadziałają one nie tylko przeciwbólowo, ale również przeciwzapalnie. W wielu przypadkach stanowią uzupełnienie leczenia antybiotykiem przepisanego przez lekarza na zapalenie zatok.
Ważnym składnikiem, który zawierają leki na zapalenie zatok, jest dostępna bez recepty fenylefryna. Substancja ta obkurcza naczynia krwionośne oraz śluzówkę nosa. Likwiduje katar i uczucie zatkanego nosa. Jej działanie utrzymuje się przez kilka godzin. Fenylefrynę znaleźć można w wieloskładnikowych saszetkach na przeziębienie i grypę. Innym składnikiem stosowanym na katar w tego typu saszetkach na przeziębienie jest feniramina. Zatrzymuje ona wyciek z nosa oraz kichanie. Jest to substancja o działaniu przeciwalergicznym. W przeciwieństwie do fenylefryny feniramina ułatwia zasypianie i nie podnosi ciśnienia krwi.
Zastosowany przy pierwszych objawach lek na ból zatok bez recepty jest bardzo skuteczny. Nie może być jednak nadużywany. Nawracające zapalenie zatok oraz przewlekłe wymaga leczenia specjalistycznego. Każde zapalenie zatok związane jest z nadmierną produkcją wydzieliny w zatokach, jej zaleganiem i tworzeniem się stanu zapalnego. Dlatego podczas infekcji warto korzystać z zestawów do płukania zatok. Pozwolą one na oczyszczenie przestrzeni zatok zarówno z zalegającej wydzieliny jak i drobnoustrojów. Warto pamiętać również o odpowiednim nawilżeniu i oczyszczeniu śluzówki nosa. Takie działanie z zastosowaniem wody morskiej sprawi, że drobnoustroje chorobotwórcze nie będą do niej przylegały, więc spadnie również ryzyko rozwoju infekcji.
Tabletki na zatoki rozrzedzające wydzielinę
W profilaktyce bólu zatok oraz jako uzupełnienie ich leczenia stosuje się również ziołowe tabletki na zatoki. Mają one za zadanie wspomóc rozrzedzenie zalegającej w zatokach wydzieliny, co ułatwi jej ewakuację. Oczyszczone zatoki to zdrowe zatoki i brak dolegliwości bólowych. Tego typu ziołowe ekstrakty to m.in. dziewanna, goryczka, chrzan i werbena.
Dużo silniejsze działanie rozrzedzające i upłynniające wydzielinę w zatokach wykazują karbocysteina, acetylocysteina i erdosteina. Często stanowią one uzupełnienie antybiotykoterapii. Ich jednoczesne stosowanie sprawia, że zwiększa się stężenie antybiotyku w zalegającej w zatokach wydzielinie. Wszystkie te substancje dostępne są również bez recepty.