Leki z magnezem bez recepty
Leki bez recepty z magnezem to preparaty podlegające ścisłej kontroli. Zarówno jeśli chodzi o ilość składników w każdej pojedynczej dawce, ich uwalnianie, biodostępność jak również jakość. Dlatego często choć droższe chętnie wybierane są przez pacjentów i rekomendowane przez lekarzy.
Magnez w tego typu produktach występuje w postaci chlorku bądź soli organicznych, np. cytrynian magnezu. Lek zawierający takie połączenia charakteryzuje się wysoką przyswajalnością.
Po magnez lek sięga się w celach leczniczych. Wtedy też zalecane dawki są wyższe niż w przypadku uzupełniania diety o jony magnezu. Takie postępowanie wprowadza się często u pacjentów leczonych kardiologicznie, ponieważ magnez wspomaga pracę mięśnia sercowego oraz osób cierpiących na schorzenia neurologiczne, np. zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Magnez lek nie suplement stanowi świetne uzupełnienie leczenia podstawowego.
Suplementy diety z magnezem
Suplementy z magnezem stanowią bardzo duży asortyment na rynku aptecznym. Preparaty tego typu dostępne są w wielu formach, m.in.:
- magnez w płynie dla dzieci do picia,
- magnez rozpuszczalny w postaci tabletek musujących, często z dodatkiem innych elektrolitów, jak również w saszetkach,
- magnez w tabletkach i kapsułkach jako pojedynczy składnik lub w preparatach wielowitaminowych.
Sięgając po magnez – suplement diety warto zwrócić uwagę na jego postać chemiczną. W wielu produktach znajduje się tani, ale słabo przyswajalny tlenek magnezu. Tabletki musujące zwykle zawierają węglan magnezu, który również ma niską przyswajalność. Najlepiej wybierać magnez w formie chelatu lub soli organicznej produkowany przez rzetelnego, znanego na rynku wytwórcę.
Kiedy sięgać po magnez z potasem?
Potas to również bardzo ważny pierwiastek. Jego właściwy poziom w organizmie warunkuje prawidłowe skurcze mięśni szkieletowych i mięśnia sercowego, a także przewodnictwo nerwowe. Kiedy zaczyna brakować nam potasu objawy są podobne jak w przypadku niedoboru magnezu, tj. kołatanie serca, drżenia mięśni, osłabienie, uczucie zmęczenia, zawroty głowy. Można sięgać po preparaty z potasem solo lub od razu po magnez i potas w jednej tabletce.
Z zażywaniem potasu należy jednak uważać nieco bardziej niż stosując magnez. Suplementacja potasem nadmierna i niezgodna z zaleceniami producenta może prowadzić do zaburzeń rytmu serca oraz upośledzenia pracy mięśni szkieletowych. Natomiast w przypadku przedawkowania magnezu pacjentowi najczęściej przytrafia się biegunka.