Opatrunki chłonne
Opatrunki na rany powinny dobrze chłonąć wydzieliny oraz być dopasowane do potrzeb pacjenta. Opatrunki chłonne mogą być jałowe i niejałowe. Sterylne kompresy używa się w przypadku ran pooperacyjnych, trudno gojących się i kiedy występuje ryzyko zakażenia. Okłady niejałowe są przeznaczone do codziennej pielęgnacji w przypadku małych ran, przy zachowaniu odpowiednich zasad higieny. Gazy niejałowe można sterylizować z zastosowaniem pary wodnej, chemicznie lub radiacyjnie. Przyłożony gazik na ranę należy zabezpieczyć przylepcem.
Małe rany i otarcia mogą być zabezpieczone bezpośrednio przez plastry. Odpowiedni plaster powinien być dobrze dopasowany do wielkości rany, wytrzymały i zapewniać skórze oddychanie.
Opatrunki na oparzenia
Oparzenia charakteryzują się zaczerwienieniem, bólem. Rany tego typu trudno się goją. W przypadku oparzenia II stopnia na powierzchni skóry widoczne są pęcherze z przezroczystą wydzieliną. Takie rany wymagają szczególnej opieki i zabezpieczenia przed środowiskiem zewnętrznym. W tym celu można użyć specjalistyczne opatrunki medyczne takie jak: opatrunki hydrokoloidowe, hydrożelowe, alginianowe lub hydrowłókniste. Utrzymują one wilgotne środowisko rany, zapobiegają jej wysychaniu i ułatwiają gojenie. Plastry z substancją aktywną można również używać w przypadku leczenia odleżyn. Nie należy stosować opatrunków z substancją aktywną gdy występuje alergia na którykolwiek z jego składników.
Jak prawidłowo zmieniać opatrunek?
W trakcie wymiany opatrunku należy pamiętać o zasadach aseptyki. Nieprawidłowo zmieniany opatrunek zwiększa ryzyko powstania zakażeń i martwicy rany. Przed rozpoczęciem czynności trzeba dokładnie umyć ręce. Następnie należy założyć rękawiczki i dopasować dany opatrunek do wielkości rany. Przed założeniem gazy na ranę trzeba ją oczyścić odpowiednim środkiem i odczekać aż wyschnie. Na koniec należy przyłożyć kompres i zabezpieczyć go plastrem.