Szampony na wszawicę
Szampon to zdecydowanie najbardziej wygodna forma preparatu na wszy i gnidy. Tego typu produkty zawierać mogą w swoim składzie permetrynę, która poraża układ nerwowy pasożyta i doprowadza do jego śmierci lub oleje mineralne. Pokrywają one wszy i gnidy, a tym samym odcinają im dostęp powietrza i wody. Pasożyt nie jest w stanie się rozwijać. Są one bezpieczniejsze niż leki na wszawicę zawierające permetrynę, dlatego mogą je stosować ciężarne oraz małe dzieci. Po zastosowaniu szamponu należy pamiętać, że należy ponownie umyć nim głowę po upływie 7 dni. Jest to ważne dla zachowania pełnego schematu leczenia. Ta forma jest zdecydowanie bardziej rekomendowana dla osób z krótkimi włosami.
Preparaty na wszy w formie płynu i lotionu
Te postaci preparatów na wszy zawierają te same substancje aktywne co szampony. Różnica polega na tym, że są pozbawione związków pieniących i muszą pozostać na skórze głowy przez dłuższą chwilę. Ta postać znacznie lepiej sprawdzi się u osób z dłuższymi włosami. W tym wypadku również należy pamiętać, aby powtórzyć zabieg. Między kolejnymi zastosowaniami preparatu na wszy włosy muszą być regularnie wyczesywane, aby zdjąć z nich wszystkie gnidy.
Odstraszający spray na wszy
Preparaty przeciw wszom mają za zadanie stworzyć dla pasożytów niesprzyjające warunki, aby nie dopuścić do ich zagnieżdżenia. Ich głównymi składnikami są olejki eteryczne. Występują w postaci spray’u bądź gumek do włosów nasączonych olejkiem lawendowym, eukaliptusowy, jaśminowy, itp. Lub ich mieszaniną. Należy pamiętać, że tego typu środki mają określoną trwałość. Dlatego trzeba aplikować je z częstotliwością wskazaną przez producenta. Warto się w nie zaopatrzyć przed wyjazdem na obóz, kolonię bądź wycieczkę szkolną. Kiedy dzieci zapominają o zasadach higieny i używają wspólnych ręczników i szczotek. Wtedy najłatwiej o zakażenie się wszawicą. Kiedy środki ochrony zawodzą jak najszybciej należy zastosować preparaty na wszy dla dzieci i dorosłych dostępne bez recepty.
Preparaty na świerzb
Świerzb ze względu na dokuczliwy świąd nasilający się głównie nocą jest bardzo problematycznym schorzeniem. W związku z tym pacjenci często od razu szukają pomocy u dermatologa. Leki na świerzb, chociaż nieliczne, głównie dostępne są na receptę. Wyjątek stanowi preparat Novoscabion, zawierający 10%roztwór benzoesanu beznylu. Podobnie jak w przypadku AZS bardzo ważna jest codzienna, odpowiednia pielęgnacja skóry i unikanie jej dodatkowego przesuszenia oraz podrażnień. Pomocne w walce ze świerzbowcem bywają również olejki eteryczne, m.in. olejek z drzewa herbacianego.