Tabletki na hemoroidy
Tabletki na żylaki odbytu zawierają w swoim składzie substancje poprawiające funkcjonalność naczyń krwionośnych oraz ich szczelność. Należy do nich popularna diosmina, ale również ruszczyk, escyna i hesperydyna. Podczas zaostrzenia hemoroidów należy sięgać po wyższe dawki tych wymienionych substancji. Znacznie wyższe niż te stosowane w profilaktyce żylaków nóg, kiedy to pojawiają się ich obrzęki i uczucie ciężkości. Tabletki uszczelniające naczynia krwionośne i poprawiające ich elastyczność powinny stanowić uzupełnienie kuracji maścią bądź czopkami na hemoroidy.
Leki na żylaki odbytu w postaci czopków
Jeśli mamy do czynienia z wewnętrznymi żylakami odbytu warto zaaplikować czopek na hemoroidy. Zadziała on uszczelniająco na naczynia, ale również ściągająco, przeciwzapalnie i przeciwświądowo. Na rynku znaleźć można również preparaty z antybiotykiem do zastosowania w przypadku zaostrzenia hemoroidów. Przy pierwszych objawach oraz profilaktycznie można sięgać również po czopki na hemoroidy o działaniu ochronnym i regeneracyjnym, zawierających np. hialuronian sodu.
Skuteczne leki na hemoroidy w postaci maści
Maść na hemoroidy może być aplikowana na żylaki zewnętrzne lub głębiej w głąb odbytu za pomocą aplikatora. Tego typu produkty działają przeciwzapalnie, ściągająco przeciwświądowo, uszczelniająco na naczynia, a nawet miejscowo znieczulająco. Krem i maść na hemoroidy może działać również regeneracyjnie i nawilżająco na okolice odbytu. Przed aplikacją maści na hemoroidy należy odpowiednio zabezpieczyć bieliznę, chroniąc ją przed zabrudzeniem.
Co na hemoroidy w ciąży?
Hemoroidy to częsty problem zarówno u ciężarnych jak i kobiet po porodzie naturalnym. Związane jest to z ciągle powiększającą się macicą, która uciska naczynia krwionośne oraz wzrostem stężenia progesteronu we krwi, który sprawia, że naczynia są mniej elastyczne i bardziej podatne na pękanie. W ciąży pojawiają się również zaparcia, które również sprzyjają hemoroidom.
Wszystkie produkty o działaniu gojącym i regenerującym do zastosowania zewnętrznego oraz do zaaplikowania jako czopek mogą być stosowane przez kobiety w ciąży. Chodzi o preparaty zawierające hialuronian sodu oraz kultury bakterii E. coli. Bezpieczne dla ciężarnych są również nasiadówki m.in. z kory dębu lub rumianku.
Jeśli chodzi o stosowanie doustnych środków na hemoroidy oraz tych do użytku zewnętrznego zawierających środki przeciwzapalne i znieczulające powinno zostać to skonsultowane z lekarzem. W poważnych przypadkach ordynowane są również leki na hemoroidy na receptę.