Tabletki na opryszczkę wargową bez recepty
To właśnie tabletki na opryszczkę wargową uważane są za najskuteczniejsze preparaty stosowane w leczeniu tej choroby zakaźnej. Doustne leki z acyklowirem można przyjmować zarówno w celu szybszego pozbycia się zmiany, jak i profilaktycznie, w celu zapobiegania nawrotom. Warto przy tym pamiętać, że zarówno maści na opryszczkę wargową, jak i plastry czy tabletki dostępne bez recepty powinny być stosowane jedynie przez tych pacjentów, u których w przeszłości lekarz zdiagnozował opryszczkę. Zmiany te, potocznie nazywane „zimnem”, mogą przypominać wyglądem inne schorzenia, które wymagają odmiennego sposobu leczenia. Warto więc upewnić się, że powstała zmiana na wardze to opryszczka. Przy kolejnym nawrocie można ją wówczas bezpiecznie leczyć preparatami na zimno dostępnymi bez recepty.
Maści na opryszczkę wargową
Czym smarować zimno na ustach? Można do tego celu wykorzystać maści na opryszczkę wargową, które zawierają substancje przeciwwirusowe, czasem w połączeniu z glikokortykosteroidem. Opryszczka wargowa jest bowiem schorzeniem, powodowanym przez wirusa HSV. Zarażenie się tym patogenem powoduje jego pozostanie w organizmie już do końca życia. Pod wpływem spadku odporności, zmian hormonalnych lub wielu innych czynników, u części osób dochodzi do nawrotu infekcji.
Maści na opryszczkę wargową są nieco mniej skuteczne niż doustne tabletki na zimno, ale jednocześnie są też bezpieczniejsze i obarczone niższym ryzykiem działań niepożądanych. U części chorych, korzystne efekty leczenia daje połączenie terapii doustnej i miejscowej. Preparaty na opryszczkę wargową dostępne bez recepty są pomocne szczególnie dla tych pacjentów, u których często dochodzi do nawrotów choroby. Szybkie zastosowanie efektywnych leków na zimno, zwiększa prawdopodobieństwo niepojawienia się na ustach bolesnych, swędzących pęcherzy.
Plastry na zimno na ustach
Plastry na opryszczkę, podobnie jak inne, wyżej wymienione preparaty stosowane w leczeniu zimna, są najbardziej skuteczne, jeśli skorzysta się z nich zaraz po pojawieniu się pewnych zwiastunów opryszczki. Najczęściej jest to dość charakterystyczne mrowienie na wardze, pieczenie lub swędzenie. U niektórych osób, powstające zmiany są też bolesne. W dalszej kolejności, pojawia się grudka, a następnie pęcherzyki, które po pewnym czasie pękają, tworząc nieestetyczną i bolesną nadżerkę. Aby zapobiec jej wystąpieniu, warto zastosować plastry na zimno na ustach, maść lub tabletki na opryszczkę wargową już w momencie pojawienia się mrowienia lub świądu. Wczesna aplikacja leku na zimno daje szansę na zatrzymanie infekcji w początkowym stadium.
Plastry na opryszczkę są dyskretne, co dla wielu pacjentów ma duże znaczenie. Choć nie zawierają one substancji przeciwwirusowych, ograniczają dolegliwości bólowe, swędzenie i rozprzestrzenianie się zakażenia.