Co na ból zęba działa szybko i skutecznie?
Tabletki na ból zęba stosowane są w celu szybkiego uśmierzenia dolegliwości, które mogą pojawić się w związku z wyrzynaniem się nowych zębów, rozwojem infekcji lub pojawieniem się zmian próchniczych. Leki na ból zęba potrzebne są również części pacjentom po przebytych zabiegach stomatologicznych. W przypadku dzieci, można sięgnąć po lek przeciwzapalny bez recepty na zęba, który zawiera paracetamol lub ibuprofen. Czopki na ból zęba charakteryzują się wolniejszym wchłanianiem leku, ale są one preferowaną postacią np. przy jednoczesnych wymiotach. Paracetamol działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Lek przeciwzapalny bez recepty na zęba zawierający ibuprofen, łagodzi ból, gorączkę i stan zapalny.
Tabletki na ból zęba z paracetamolem lub ibuprofenem mogą być stosowane również przez osoby dorosłe. Jeśli nie są one wystarczająco skuteczne, można sięgnąć po inny, silny lek przeciwbólowy na ból zęba z diklofenakiem lub ketoprofenem.
Tabletki na ból zęba bez recepty
Pacjenci mogą opisywać dolegliwości jako „tragiczny ból zęba”. Rzeczywiście, ból może być bardzo uciążliwy i trudny do zniesienia. Wynika to przede wszystkim z bogatego unerwienia struktur zęba. Wybierając konkretne tabletki na ból zęba, należy indywidualnie dobrać dany preparat. U małych dzieci, lepiej sprawdzają się syropy i czopki na ból zęba. Starsze dzieci mogą przyjąć tabletki na ból zęba bez recepty. Kobietom w ciąży i karmiącym piersią, zaleca się preparaty na ból zęba na bazie paracetamolu. Podobnie pacjencom, którzy zmagają się z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Chorzy stosujący niewielkie dawki aspiryny, powinni wybrać tabletki na ból zęba np. z paracetamolem lub diklofenakiem.
Preparaty na ból zęba należy stosować w zalecanych dawkach, nie przekraczając maksymalnej dawki dobowej. W każdym przypadku, zaleca się przyjmować leki na ból zęba w najniższych skutecznych dawkach. Preparat jest wówczas lepiej tolerowany przez chorego, a ryzyko pojawienia się działań niepożądanych jest mniejsze. Tabletki na ból zęba bez recepty, zastosowane na pusty żołądek wykazują szybszy początek działania, ale są też bardziej drażniące w stosunku do śluzówki żołądka.
Preparaty na ból zęba – kiedy je stosować, a kiedy zgłosić się do lekarza?
Leki na ból zęba mogą szybko i efektywnie złagodzić nawet silne dolegliwości. Choć na jakiś czas poprawiają komfort pacjenta, w większości przypadków, ból zęba wymaga wizyty u stomatologa. Szczególnie wtedy, gdy ból jest bardzo silny, nagły lub nie ustępuje po zastosowaniu tabletki na ból zęba bez recepty. Stomatolog ustali przyczynę dolegliwości i zaleci leczenie. W razie potrzeby dobierze też odpowiedni lek na ropne zapalenie dziąseł lub inną przypadłość. Nie jest dostępny żaden antybiotyk na opuchliznę zęba bez recepty. Opuchnięte dziąsło może mieć wiele przyczyn i warto je ustalić wspólnie ze stomatologiem. Jest to szczególnie istotne, gdy opuchlizna utrzymuje się kilka dni lub pojawiły się dodatkowe dolegliwości.