Preparaty do czyszczenia uszu
Woskowina gromadząca się w przewodzie słuchowym zewnętrznym pełni funkcję ochronną i nawilżającą dla ucha. Jej nadmiar należy jednak usunąć gdy występują objawy takie jak: ból ucha, uczucie zatkania kanału usznego lub szumy uszne. Środki do regularnego czyszczenia uszu są zalecane przede wszystkim u osób z aparatem słuchowym, u osób starszych gdy w kanale słuchowym tworzy się czop woskowinowy, u dzieci oraz podczas częstych kąpieli z nurkowaniem. Należy pamiętać aby nie stosować patyczków higienicznych do oczyszczania przewodu słuchowego, które mogą tylko nasilać objawy. Płyny do czyszczenia uszu najczęściej zawierają naturalne olejki roślinne (oliwa z oliwek, olej jojoba, olej migdałowy), parafinę i środki powierzchniowo czynne.
Spray do czyszczenia uszu
Spray do uszu umożliwia równomierne rozpylenie preparatu, bez konieczności umieszczania aplikatora głęboko w przewodzie słuchowym. Gdy pojawią się objawy „zatkanego ucha”, środek należy stosować 3-4 razy dziennie w ilości 1-2 rozpyleń aż do rozpuszczenia zalegającej woskowiny. Osoby z nawracającym czopem woskowinowym, powinny stosować preparat 1-2 razy w tygodniu. Po zastosowaniu nie należy przepłukiwać wodą ucha. Po każdym użyciu warto umyć końcówkę aplikatora pod bieżącą wodą i następnie ją osuszyć.
Krople do czyszczenia uszu
Krople do czyszczenia uszu mogą być przeznaczone dla dzieci i dorosłych. Zastosowanie miejscowe kropli, umożliwia rozpuszczenie zalegającej woskowiny, nawilża ucho i zapobiega podrażnieniom. Aby zastosować preparat należy odchylić głowę lub położyć się na boku. Następnie „naciągnąć” ucho do góry (u dorosłych) lub do dołu i tyłu (u dzieci), aby wyprostować kanał słuchowy. Następnie aplikator umieszcza się w uchu i wpuszcza odpowiednią ilość kropli do przewodu słuchowego.
Higiena uszu u dzieci i niemowląt
Woskowina u dzieci pełni ważną funkcję zabezpieczającą przed infekcjami i uszkodzeniami ucha. Woskowina czasem może migrować na zewnątrz ucha. Czyszczenie ucha u dzieci i niemowląt należy przeprowadzać podczas kąpieli. Małżowinę i część zewnętrzną ucha trzeba delikatnie umyć nie zanurzając uszu w wodzie, a następnie osuszyć. Gdy pielęgnacja domowa nie wystarcza z powodu nadmiaru woskowiny, należy zastosować preparat do czyszczenia uszu w postaci kropli lub sprayu po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.
Ból i stan zapalny ucha
Zapalenie ucha może być konsekwencją infekcji bakteryjnej, wirusowej lub grzybiczej. Częstymi objawami są: ból ucha, wyciek wydzieliny z ucha, obrzęk, upośledzenie słuchu. Nieleczona infekcja może mieć poważne konsekwencje do których zalicza się utrata słuchu. Bez recepty dostępne są krople do uszu zawierające salicylan choliny o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Na ból ucha można doraźnie zastosować krople miejscowo znieczulające z lignokainą. Krople do uszu zawierające jony srebra zadziałają natomiast przeciwdrobnoustrojowo. Stan zapalny ucha, szczególnie w przypadku dzieci, wymaga często wdrożenia odpowiedniej antybiotykoterapii doustnej.