Żele i maści na żylaki na nogach
Do smarowania ciężkich, obolałych nóg najczęściej stosuje się żele. Zawierają one ekstrakty z kasztanowca. Zawarte w nim składniki aktywne pomagają uszczelnić naczynia krwionośne, dzięki czemu niwelują obrzęki. Poza tym kasztanowiec wzmacnia naczynia i działania przeciwzapalnie. Dlatego żele i kremy na żylaki z kasztanowcem są stosowane w profilaktyce chorób naczyń żylnych.
Leki na żylaki do zastosowania zewnętrznego zawierają w swoim składzie również heparynę. Składnik ten działa przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i przeciwzakrzepowo. Dlatego też żele na żylaki z heparyną stosowane są we wspomaganiu leczenia różnych jednostek chorobowych w obrębie naczyń żylnych, m.in. zalania żył powierzchniowych, obrzękach, stłuczeniach i krwiakach. Podobne właściwości do heparyny wykazuje polisiarczan mukopolisacharydowy. Lek ten stosowany jest również w tych samych wskazaniach.
Tabletki na żylaki nóg
Składniki doustnych preparatów na żylaki mają za zadanie poprawić elastyczność, szczelność i funkcjonowanie naczyń żylnych. Zaliczyć można tutaj zarówno zioła na żylaki, m.in. kasztanowiec, ruszczyk, jak i szereg innych składników: diosmina, hesperydyna, escyna, itp.
Diosmina i Hesperydyna stanowią niekiedy składnik maści na żylaki i pajączki. Przezskórne wchłanianie tych składników jest jednak niezbyt duże. Jeśli już to lepiej sprawdzą się w kremach do cery naczynkowej. Nie będą w stanie przeniknąć do głębszych naczyń.
Tabletki na żylaki są wykorzystywane również w profilaktyce i leczeniu zaostrzeń hemoroidów. Mają one za zadanie uszczelnić naczynia odbytnicze, poprawić ich elastyczność i zniwelować stan zapalny. Stanowią one podstawę leczenia zaostrzenia choroby wraz z maści i czopki na hemoroidy, które stosowane są zewnętrznie.
Diosmina – popularne tabletki na żylaki
Bardzo szeroko stosowane są tabletki na żylaki zawierające diosminę. Substancja ta zmniejsza ciśnienie żylne i zastój krwi w kończynach dolnych. Działa na naczynia żylne również antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie, a także zmniejsza ich przepuszczalność i poprawia przepływ chłonki w układzie limfatycznym. Wszystko to daje efekt ochronny na ściany naczyń i poprawiający ich funkcjonalność. Tabletki na ciężkość nóg zazwyczaj zawierają zmikronizowaną diosminę. Tak zmieniona substancja jest lepiej przyswajalna. Diosmina wraz z heparyną (podawaną podskórnie) stosowana jest w profilaktyce i leczeniu żylnej choroby zakrzepowo zatorowej. Dlatego przy dłuższym unieruchomieniu kończyny, według aktualnych wytycznych, pacjent powinien stosować leki przeciwzakrzepowe na żylaki w postaci iniekcji oraz tabletki z diosminą, hesperydyną bądź ruszczykiem, które poprawiają kondycję naczyń krwionośnych.
Leki na ciężkie nogi, zawierające samą diosminę powinny być stosowane w dawce 1000 mg na dobę, w pojedynczej tabletce lub po 500 mg 2 razy na dobę. Natomiast ziołowe leki na ciężkość nóg, np. z ruszczykiem należy stosować w większej ilości dla osiągnięcia podobnego efektu.