Co na ból ucha u dziecka?
Zanim sięgniemy po preparat na ból ucha bez recepty dla dziecka, warto upewnić się, jaka może być przyczyna tych dolegliwości. U najmłodszych pacjentów, ból ucha jest najczęściej wynikiem ostrego zapalenia ucha środkowego. Może ono rozwinąć się z infekcji górnych dróg oddechowych. Warto wówczas podać maluchowi skuteczny syrop na ból ucha bez recepty, który szybko uśmierzy nieprzyjemne dolegliwości i poprawi samopoczucie dziecka. Dostępne są leki z ibuprofenem i paracetamolem. Zaleca się, aby lekiem pierwszego wyboru na ból ucha był ibuprofen. Preparaty na ból ucha z ibuprofenem działają nie tylko przeciwbólowo, ale również przeciwzapalnie.
Spray na ból ucha zawierający substancje, które ułatwiają pozbycie się nadmiaru woskowiny z przewodu słuchowego sprawdzają się wtedy, gdy ból ucha nie jest wynikiem infekcji, ale zaczopowania kanału przez korek woskowinowy. Zastosowany wówczas spray do higieny uszu pomoże rozpuścić zalegający czop i ułatwi jego usunięcie. Zanim jednak sięgniemy po preparat na ból ucha bez recepty dla dziecka, wskazana jest wizyta u lekarza, który ustali dokładne źródło pogorszonego stanu zdrowia malucha.
Krople, tabletki na ból ucha bez recepty
Krople na ból ucha z substancjami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi nie są obecnie rekomendowane. Ich skuteczność w łagodzeniu bólu ucha, wywołanego ostrym zapalnym ucha środkowego, nie została jak dotąd udowodniona w badaniach klinicznych. U większości chorych nie ma też potrzeby sięgania po antybiotyki na ból ucha. Dopiero w sytuacji, gdy lekarz uzna ich stosowanie za konieczne, warto wdrożyć je do terapii.
Tabletki przeciwbólowe na ból ucha pomagają szybko zwalczyć dokuczliwe objawy. Mogą być przyjmowane przez starsze dzieci, które potrafią przełykać stałe postaci leków, a także przez osoby dorosłe. Ból ucha może mieć różne przyczyny. Nie zawsze jego źródłem są infekcje toczące się w uchu lub okolicznych tkankach. Czasem przyczyny mogą być bardziej nietypowe: refluks żołądkowo-przełykowy, stany zapalne tarczycy czy zmiany zwyrodnieniowe w obrębie kręgosłupa szyjnego. Pamiętajmy więc o tym, że choć tabletki na ból ucha pomogą szybko uśmierzyć ból, to jeśli trwa on dłużej niż 3-5 dni, warto udać się do lekarza, który może zlecić szerszą diagnostykę.
Preparaty na ból ucha dla dorosłych można stosować w formie tabletek do połykania, tabletek musujących, kapsułek i saszetek z proszkiem do rozpuszczania. Leki z ibuprofenem to skuteczne środki na ból ucha. Nie wszyscy pacjenci mogą jednak je stosować. W przypadku choroby wrzodowej żołądka i/lub dwunastnicy lub złej tolerancji leków z grupy NLPZ (niesteroidowych leków przeciwzapalnych) można sięgnąć po lek na ból ucha z paracetamolem. Ból ucha warto leczyć nie tylko ze względu na poprawę komfortu pacjenta, ale również w celu zapobiegania dalszemu rozwojowi infekcji.