Zioła na depresję
Ziele dziurawca to najpopularniejszy ziołowy środek wykorzystywany w leczeniu depresji. Swoją aktywność zawdzięcza hyperycynie. Substancja ta hamuje rozkład „hormonu szczęścia” – serotoniny i ogranicza jej wychwyt zwrotny, jak również dopaminy i noradrenaliny. Oznacza to, że hyperycyna zawarta w alkoholowym ekstrakcie z ziela dziurawca działa podobnie jak klasyczne leki przeciwdepresyjne, stosowane w standardzie leczenia depresji.
Do grupy - zioła na depresję, należy również magnolia. Roślina ta pomaga radzić sobie ze stresem. Wykazuje działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjne. Nie można zapomnieć również o szafranie, który zwiększa poziom serotoniny i dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym. Jego działanie porównywalne jest do leków przeciwdepresyjnych.
Oczywiście zioła tego typu to tylko alternatywa. Leki na depresję dostępne na receptę to substancje o działaniu ośrodkowym, wpływające na wiele procesów w układzie nerwowym. Dlatego preparaty zawierające ekstrakty ziołowe dedykowana są jedynie alternatywnie osobom preferującym naturalne leczenie z umiarkowaną lub łagodną depresją. Co ważne zioła mogą dawać interakcje z lekami przeciwdepresyjnymi. Dlatego o ich stosowaniu powinien ostatecznie zdecydować lekarz.
Leki na depresję bez recepty zawierają głównie ekstrakty z dziurawca, ale też innych ziół. Nie można ich stosować na własną rękę podczas farmakoterapii depresji zaordynowanej przez specjalistę. Depresja to bardzo poważna choroba. Niewłaściwie leczona może prowadzić do samobójczej śmierci pacjenta, co ma miejsce niestety coraz częściej. Dlatego nie można stosować preparatów mogących obniżyć skuteczność leczenia tej choroby.
Witaminy na depresję
Leki ziołowe na depresję oprócz ekstraktów roślinnych zawierają również inne składniki. Te o korzystnym wpływie na nastrój i układ nerwowy to m.in. witamina D, tryptofan, kwas foliowy, cynk, magnez, witamina B12 i kwasy omega – 3. Dlatego dieta wspierająca leczenie depresji powinna być bogata w owoce, warzywa, nasiona, ziarna, pestki, produkty wielozbożowe, ryby, przetwory mleczne oraz chude mięso.
W ostatnich latach doszukano się również związku pomiędzy funkcjonowaniem układu nerwowego a składem mikroflory jelit. Leki na depresję również skuteczniej działają, jeśli flora bakteryjna jelit ma właściwy skład. Dlatego rekomenduje się, aby sięgać po konkretne probiotyki na depresję. Głównie dotyczy to szczepów z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium.