Jak pozbyć się łupieżu?
Szampony lecznicze na łupież są stosowane przez wielu pacjentów, ponieważ łupież jest powszechnym schorzeniem obejmującym skórę głowy, mającym tendencję do nawracania. Szampon na łupież suchy pomaga pozbyć się drobnych, suchych łusek, które łatwo odrywają się z owłosionej skóry głowy. Szampony na łupież tłusty, który jest rzadziej występującą postacią tej choroby, ułatwiają natomiast usunięcie żółtych, tłustych łusek, które ściślej przylegają do skóry. Preparaty na łupież tłusty łagodzą też swędzenie, które u części pacjentów może mieć dość duże natężenie.
Choć łupież sam w sobie nie jest poważną ani zagrażającą zdrowiu chorobą, często jest dokuczliwy dla pacjenta i może powodować dyskomfort szczególnie podczas spotkać towarzyskich. Warto więc zastosować skuteczne leki na łupież na głowie, które pomogą szybko pozbyć się problemu. Szampony na łupież zaleca się stosować również w okresach remisji. Łupież u wielu osób jest bowiem chorobą o nawrotowym charakterze, która pod wpływem różnych czynników ulega zaostrzeniu. Aby ograniczyć nawracanie niechcianych zmian, warto profilaktycznie korzystać z szamponów na łupież. Używa się ich wówczas rzadziej, zazwyczaj 1 raz na 1-2 tygodnie.
Co na łupież jest skuteczne? Jaki szampon na łupież wybrać?
Wielu pacjentów zastanawia się, co jest dobre na łupież. Wysoką skutecznością w leczeniu tego schorzenia odznaczają się leki przeciwgrzybicze. U osób zmagających się z łupieżem dochodzi bowiem do nadmiernego namnażania się określonego rodzaju grzyba. Leki na łupież z substancją przeciwgrzybiczą działają więc bezpośrednio na przyczynę problemu. Miejscowe stosowanie szamponu leczniczego wiąże się też z wysokim profilem bezpieczeństwa. Preparaty te ograniczają nadmierną produkcję łoju i hamują swędzenie skóry głowy. Leki na łupież łagodzą stan zapalny i niwelują podrażnienie.
Szampony na łupież, oferowane przez aptekę, mogą zawierać w składzie również substancje o działaniu keratolitycznym. W wyniku ich działania, dochodzi do stopniowego złuszczania się komórek naskórka i ich usunięcia ze skóry głowy. Szampony na łupież o działaniu keratolitycznym zawierają takie składniki jak mocznik, kwas salicylowy i dziegcie. Choć są skuteczne w leczeniu łupieżu, należy stosować je nie częściej niż zaleca producent. Jeśli środki te powodują nadmierne przesuszanie się skóry głowy, warto dodatkowo sięgnąć po łagodny preparat nawilżający, który pomoże przywrócić skórze potrzebną równowagę i ureguluje proces nadmiernego produkowania łoju.
Oprócz stosowania odpowiednich szamponów leczniczych na łupież, warto obserwować organizm i starać się zauważać, jakie czynniki powodują nawroty problemu. Mogą to być m.in. nieodpowiednie kosmetyki stosowane do pielęgnacji włosów i skóry głowy, elementy diety czy chociażby obniżona odporność.