Rękawice diagnostyczne- które wybrać?
Dłonie to główna droga zakażeń w szpitalach i placówkach medycznych. Profesje, które mają kontakt z krwią i innymi wydzielinami są ciągle narażone na groźne infekcje. Dla bezpieczeństwa własnego oraz drugiej osoby niezbędne jest stosowanie rękawic diagnostycznych. Na rynku wyróżniamy rękawice ochronne oraz medyczne. Te drugie spełniają szereg norm, które zabezpieczają skórę przed substancjami chemicznymi, mikroorganizmami czy zagrożeniami mechanicznymi. Prawidłowo dobrane rękawice powinny dobrze przylegać, nie uciskać i nie wywoływać reakcji alergicznej. Obecnie, wyróżniamy rękawice nitrylowe oraz lateksowe.
Rękawice diagnostyczne mogą też być stosowane do użytku codziennego i powinny znaleźć się w domowej apteczce. Środki ochrony należy stosować w przypadku zmiany opatrunków, możliwym kontakcie z mikroorganizmami oraz substancjami chemicznymi.
Rękawice diagnostyczne nitrylowe bezpudrowe
Nitrylowe rękawice diagnostyczne to najpopularniejszy środek ochronny. Nitryl, jest materiałem wytrzymałym, odpornym na ścieranie i przecięcia. Dzięki odpowiedniej elastyczności rękawice nitrylowe zapewniają precyzję ruchów i wspomagają stabilne trzymanie narzędzia. Ponadto, zabezpieczają one przedmiot przed ślizganiem. W zależności od ilości warstw materiał jest odporny na przekłucia i przebicia, dlatego jest to idealny środek dla osób pracujących z igłami. Rękawice nitrylowe nie zawierają substancji pudrujących ani związków alergizujących, dlatego mogą być bezpiecznie stosowane przez osoby z wrażliwą skórą. Nitrylowe rękawice mogą być również stosowane w laboratorium. Materiał jest odporny na działanie niektórych kwasów, rozpuszczalników oraz związków organicznych, które mogą uszkadzać skórę i tkanki.
Rękawice lateksowe
Rękawice lateksowe diagnostyczne są wykonane z kauczuku naturalnego. Cechuje je wysoka wytrzymałość i elastyczność. Dodatkowo, rękawice zapewniają wysoki poziom ochrony przed wnikaniem patogenów i substancji chemicznych. Lateks dzięki odpowiedniej strukturze zapewnia lepszy chwyt przedmiotów i uczucie “drugiej skóry”. Najczęściej rękawice lateksowe są pudrowane aby zapobiec nadmiernemu poceniu. Niestety, te substancje mogą wywołać podrażnienia, dlatego nie są one zalecane u osób ze skłonnościami do alergii.