Tabletki na alergię bez recepty
W leczeniu alergii obecnie stosuje się głównie substancje przeciwalergiczne nowej generacji. Jest to m.in. feksofenadyna, loratadyna, rupatadyna i desloratadyna. Tabletki na alergię bez recepty, w których składzie znaleźć można te substancje są bezpieczniejsze dla pacjenta w stosunku do leków starej generacji. Podczas stosowania starszej grupy leków mogą wystąpić zaburzenia koncentracji, opóźniona zdolność reakcji, suchość w jamie ustnej, zwiększona senność, zmęczenie, a także bóle i zawroty głowy. Leki na alergię bez recepty zawierające substancje nowej generacji znacznie rzadziej mogą powodować te działania niepożądane.
Tabletki na alergię na receptę zalecane są pacjentom, u których zdiagnozowano chorobę alergiczną. Bez recepty dostępne są często te same substancje, jednak opakowania najczęściej mają mniejszą ilość tabletek.
Preparaty przeciwalergiczne
Leki na alergie skórne można stosować w formie preparatów doustnych lub środków o działaniu miejscowym. Zmniejszają one opuchliznę i zaczerwienienie. Łagodzą też swędzenie, które jest typowe dla odczynów alergicznych. Środki przeciwhistaminowe są skuteczne w leczeniu pokrzywki, która w zależności od stopnia nasilenia może znacząco zaburzać komfort życia pacjentów. W terapii alergii zawsze zalecane jest unikanie kontaktu z czynnikiem, który wywołuje uczulenie. Nie zawsze jest to jednak możliwe. W takich sytuacjach warto stosować krople na alergię, maść lub tabletki na alergię, które szybko zmniejszą pojawiające się dolegliwości. Alergia wymaga leczenia, a w przypadku jego braku może prowadzić do poważnych konsekwencji.
Leki na alergię bez recepty dostępne są w różnej postaci. Krople do nosa na alergię warto stosować, kiedy objawy choroby dotyczą głównie tego obszaru - pojawia się duża ilość wodnistej wydzieliny, kichanie, zaburzona drożność nosa i jego swędzenie. Krople do nosa na alergię wykazują silne działanie miejscowe. Podobnie w sytuacji, jeśli pacjent odczuwa przede wszystkim dolegliwości w obrębie oczu – zaczerwienienie spojówek ,swędzenie powiek i łzawienie. Można wówczas sięgnąć po krople do oczu na alergię, które spowodują szybkie ustąpienie objawów.
Co na alergię w ciąży?
W okresie ciąży, ze względu na liczne zmiany zachodzące w organizmie, może dojść zarówno do wyciszenia się choroby, jak i jej zaostrzenia. Warto więc obserwować swój organizm i w razie potrzeby sięgnąć po leki na alergię, które są bezpieczne w ciąży. Przyjmowanie jakichkolwiek środków w tym okresie powinno być konsultowane z lekarzem. Podczas ciąży można stosować niektóre syropy na alergię, krople na alergię o działaniu miejscowym, a także tabletki przeciwalergiczne. Wybrane leki na alergię bez recepty mogą również przyjmować kobiety karmiące piersią. Feksofenadyna, cetyryzyna lub loratadyna zazwyczaj mogą być stosowane podczas laktacji w najmniejszych skutecznych dawkach.