Preparaty na odciski
Maść, plaster lub płyn na odciski pomaga pozbyć się nieestetycznej i uciążliwej zmiany skórnej, która najczęściej pojawia się na stopie. Przyczyną może być źle dopasowane obuwie lub długotrwały ucisk wywierany na skórę. Plastry na odciski nie są tym samy co plastry na pęcherze. Warto umieć rozróżniać obie te zmiany, ponieważ inaczej wygląda ich leczenie. Preparaty na odciski stosuje się, gdy na skórze pojawia się zgrubiała, zrogowaciała zmiana o lekko żółtawym zabarwieniu. Odcisk najczęściej posiada korzeń, który sięga głębszych warstw skóry.
Preparaty na odciski nie są niezbędne. Zmiana ta może ustąpić samodzielnie. Zazwyczaj następuje to jednak po upływie kilku miesięcy, a nawet dwóch lat. Plaster, płyn lub maść na odciski znacząco przyspieszają ten proces.
Plastry, maść, płyn na odciski
Plaster na odciski może zawierać w składzie kwas salicylowy. Po ten rodzaj plastrów warto sięgnąć szczególnie wtedy, gdy odcisk pozostaje na skórze już dłuższy czas lub widoczny jest korzeń. Świeżo powstałe odciski można spróbować usunąć, stosując hydrokoloidowe plastry na odciski pozbawione kwasu salicylowego. Preparaty na odciski w formie plastrów mają dodatkową zaletę – niemalże od razu po ich naklejeniu na zmianie, pacjent może zauważyć poprawę komfortu podczas chodzenia. Hydrokoloidowe plastry na odciski niwelują ucisk wywierany na skórę i dzięki temu zmniejszają odczuwany ból. Wspomagają też proces gojenia się skóry. Plastry na odciski mają różną wielkość. Dzięki temu można dobrać plaster odpowiedni do rozmiarów zmiany.
Maść na odciski, a także płyn na odciski wymagają regularnego stosowania. Częstotliwość ich aplikacji różni się w zależności od tego, po który środek sięgniemy. Zazwyczaj, taki preparat na odciski należy nakładać na zmienione miejsce 1-2 razy na dobę. Maść na odciski, podobnie zresztą jak płyn na odciski, zawiera kwas mlekowy i kwas salicylowy. Działanie tych składników polega na złuszczaniu zgrubiałego naskórka i stopniowym pozbyciu się całej zmiany.
Skuteczny preparaty na odciski
Aby zwiększyć skuteczność leczenia, przed zastosowaniem złuszczającego płynu na odciski lub maści, warto dobrze namoczyć odcisk, w celu jego zmiękczenia. Dzięki temu, penetracja substancji czynnych przez zewnętrzną warstwę odcisku będzie lepsza. Zdrową skórę otaczającą odcisk należy zabezpieczyć nakładając na nią wazelinę lub inny preparat ochronny. Płyn na odciski, maść a także plastry z kwasem salicylowym działają w podobny sposób. Wybór któregoś z tych preparatów zależy więc głównie od indywidualnych preferencji pacjenta.
Preparaty na odciski zawierające kwas salicylowy nie powinny być samodzielnie stosowane przez pacjentów cierpiących na cukrzycę. Diabetycy powinni usuwać odciski i wszelkie inne zmiany skórne pod kontrolą dermatologa. Do lekarza warto udać się również wtedy, gdy odcisk pojawia się u małych dzieci, szczególnie u maluchów do 2. roku życia.