Witamina D dla dzieci
Witamina D dla noworodka powinna być podawana maluchowi już od pierwszych dni życia. Dzięki niej, kości i zęby mają odpowiednią twardość i wytrzymałość. Witamina D – suplementacja u najmłodszych często zalecana jest przez cały rok. Skóry dziecka (niepokrytej filtrem przeciwsłonecznym) nie powinno się wystawiać na bezpośrednie działanie słońca przez pierwsze trzy lata życia. Aby zapewnić odpowiedni poziom witaminy D w organizmie, warto więc podawać ją w formie kropli, tabletek lub aerozolu. Witamina D w kroplach lub aerozolu jest często stosowana właśnie w przypadku małych dzieci. Umożliwia ona precyzyjne odmierzenie potrzebnej dawki, a także wygodne podanie maluchowi. Witamina D w tabletkach lub kapsułkach dedykowana jest starszym dzieciom, które bez trudu poradzą sobie z połknięciem leku.
Witamina D – suplementacja jesienią i zimą
Suplementy diety z witaminą D, a także leki z witaminą D rekomendowane są przede wszystkim podczas jesiennych i zimowych miesięcy. Produkcja skórna tej substancji jest wówczas niewystarczająca aby pokryć zapotrzebowanie organizmu. Zalecane są więc tabletki z witaminą D, krople, aerozole i inne postacie, których przyjmowanie zapobiega pojawieniu się niedoboru. Jeśli również wiosną i latem chronimy skórę przed bezpośrednim wpływem promieniowania słonecznego, warto przyjmować leki lub suplementy diety z witaminą D3. Dla różnych grup wiekowych, rekomendowane są inne dawki cholekalcyferolu. Warto pamiętać też o tym, że osoby otyłe powinny przyjmować podwójną ilość tej substancji. Witamina D w tabletkach dla osób powyżej 75. roku życia również powinna być przyjmowana w wyższych dawkach.
Witamina D – produkty bez recepty
Witamina D3 znajduje się nie tylko w suplementach i produktach leczniczych, ale również w niektórych pokarmach. Najbogatszym jej źródłem w diecie są tłuste ryby, takie jak węgorz, łosoś i śledź. W Polsce spożycie ryb jest na dość niskim poziomie. Zaspokojenie zapotrzebowania organizmu na witaminę D jedynie poprzez produkty spożywcze może być więc dość trudne. Jeśli podejrzewamy niedobór witaminy D, warto wykonać badanie i przekonać się jaki jest jej poziom w organizmie. Przy stwierdzonym niedoborze, należy przyjmować leki z witaminą D3 w dawkach zaleconych przez lekarza. Będą one indywidualnie dostosowane do uzyskanych wyników i zapewne wyższe niż te, rekomendowane profilaktycznie dla ogółu populacji. Leki z witaminą D pomogą szybko uzupełnić brakującą ilość cholekalcyferolu.
Witamina D – cena preparatów bez recepty jest różna, w zależności od zawartości witaminy D, postaci leku, a także wielkości opakowania. Warto wybrać taki produkt z witaminą D, który zawiera odpowiednią dla pacjenta dawkę. W drugiej kolejności, można kierować się postacią i sięgnąć po taką , która jest najwygodniejsza dla danej osoby.