Leki na kurzajki – kiedy je stosować?
Kurzajka jest potoczną nazwą brodawki. Są to powszechne zmiany, które prędzej czy później pojawiają się u większości osób. Wiele z nich znika po kilku-kilkunastu miesiącach bez żadnego leczenia. Niektóre są jednak bolesne i zaburzają komfort pacjenta. Można wówczas wypróbować skuteczne sposoby na kurzajki, które przyspieszają pozbycie się niechcianej zmiany. Brodawki są dość twarde i szorstkie w dotyku. Mają nierównomierną powierzchnię o żółtawym lub brązowawym zabarwieniu. Mogą występować pojedynczo lub w większych skupiskach.
Płyny na kurzajki wymagają systematycznego stosowania, najczęściej przez okres ok. kilku tygodni. Przed ich nałożeniem warto dokładnie namoczyć brodawkę i zmiękczyć ją. Dzięki temu, substancje aktywne zawarte w lekach na brodawki mogą lepiej penetrować w głąb zmiany.
Domowe sposoby na kurzajki
Najbardziej popularnym domowym sposobem na kurzajki jest wykorzystanie soku z glistnika jaskółcze ziele. W tym celu należy znaleźć tą roślinę, która powszechnie występuje w naszym klimacie, a następnie przełamać jej łodygę. Wydostający się sok nakłada się na brodawkę kilka razy w ciągu doby. Nie jest to jednak sposób, który powinien być stosowany na kurzajki u dzieci. Substancje zawarte w soku działają toksycznie i mogą uszkadzać zdrową skórę. Usuwanie kurzajek u najmłodszych powinno się przeprowadzać jedynie pod kontrolą lekarza.
Glistnik jaskółcze ziele okazał się mniej skuteczny w usuwaniu kurzajek niż apteczne preparaty na brodawki. Domowe sposoby na kurzajki nie powinny być brane pod uwagę, jeśli zmiany pojawiają się w obrębie twarzy lub narządów intymnych. Zdecydowanie nie zaleca się ręcznego wyrywania brodawek lub ich wycinania.
Płyny na kurzajki i spray’e do krioterapii
Zarówno płyny na kurzajki jak i preparaty na brodawki do wymrażania powstałych zmian są skuteczne w pozbyciu się zmian skórnych. Metody te różnią się między sobą sposobem aplikacji, czasem leczenia i ceną zastosowanych leków. Płyny na kurzajki wymagają od pacjenta sporej systematyczności. Należy nakładać je na zmianę 1-2 razy dziennie. Za każdym razem trzeba zabezpieczyć zdrową skórę, która otacza brodawkę, przed działaniem leku. Tego typu preparaty na kurzajki zawierają kwasy, które złuszczają powierzchnię brodawki i stopniowo powodują jej usunięcie.
Popularne i nie mniej skuteczne są również preparaty na brodawki, których działanie polega na wymrażaniu zmian skórnych. Wyposażone są one w specjalny aplikator, który należy ściśle przyłożyć do kurzajki. Spray’e do krioterapii często wystarczy użyć 1 raz, aby brodawka po kilku dniach odpadła. W niektórych przypadkach, trzeba ponownie zastosować ten preparat, aby na dobre pozbyć się kurzajki.
Apteczne preparaty na brodawki są skutecznym sposobem na pozbycie się kurzajek. Są też znacznie bezpieczniejszą metodą usuwania zmian w porównaniu z wieloma metodami domowymi.