Opaska elastyczna na kolano
Opaska elastyczna stosowana jest przy przeciążeniu stawu kolanowego, a także po urazach takich jak np. skręcenie lub zwichnięcie. Zmniejsza ona toczący się stan zapalny, łagodzi ból i opuchliznę. Dodatkowo zwiększa temperaturę ciała w miejscu urazu, dzięki czemu poprawia ukrwienie i odżywienie tkanek, a co za tym idzie – wspiera proces regeneracji. Opaska uciskowa na kolano może być stosowana profilaktycznie lub leczniczo. Czasem zalecana jest pacjentom, zmagającym się z przewlekłymi problemami z kolanami, w tym również przy reumatoidalnym zapaleniu stawów.
Opaski elastyczne mogą być otwarte lub zamknięte. Zamknięta opaska elastyczna na kolano jest wciągana przez stopę. Należy ostrożnie i uważnie dobrać odpowiedni rozmiar tego produktu, aby spełniał on swoje zadanie. Zbyt luźna opaska elastyczna nie przyniesie oczekiwanych efektów. Zbyt mocno uciskająca opaska elastyczna na kolano również może wywołać negatywny skutek w stosunku do tkanek objętych stanem zapalnym. Opaski elastyczne posiadają różnego rodzaju zapięcia. Można je indywidualnie dopasować do obwodu kolana.
Opaska elastyczna na nadgarstek
Opaska elastyczna na nadgarstek również jest wielokrotnego użytku. Wykonana jest z wytrzymałego materiału, odpornego na rozciąganie. Należy pamiętać o prawidłowym użytkowaniu tych produktów. Opaska elastyczna może być prana, ale nie w wysokiej temperaturze. Poddanie opasek elastycznych działaniu zbyt wysokich temperatur może niekorzystnie wpłynąć na ich trwałość.
Przed wyborem konkretnej opaski elastycznej na nadgarstek, opaski elastycznej na kolano lub na inny staw należy zmierzyć obwód danego miejsca. W oparciu o uzyskany wynik dobiera się odpowiedni rozmiar opaski elastycznej.
Opaska elastyczna na kostkę
Opaska elastyczna stawu skokowego, podobnie jak opaska elastyczna na kolano i opaska elastyczna na nadgarstek umożliwia odciążenie obolałego stawu. Zwiększa też jego stabilizację. Wspiera regenerację tkanek. Opaska elastyczna na kostkę jest u niektórych osób zalecana jako profilaktyka przed przeciążeniem lub urazem stawu. Dotyczy to głównie pacjentów, którzy z różnych względów są bardziej narażeni na tego rodzaju uszkodzenie. Stosują je również sportowcy, którzy znajdują się w grupie ryzyka wystąpienia kontuzji narządu ruchu. Z opasek elastycznych korzysta się także w okresie rekonwalescencji, aby nie przeciążyć stawu, który dopiero regeneruje się po przebytym urazie.
Opaski elastyczne mogą być zalecane też po operacjach i zabiegach w obrębie stawów. Jeśli potrzebna jest większa stabilizacja stawu, korzysta się ze specjalistycznych stabilizatorów. Długotrwałe używanie opasek elastycznych warto zawsze skonsultować z fizjoterapeutą. Korzystanie z nich wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi. Warto jednak nosić je tylko wtedy, gdy istnieje ku temu wskazanie i przez odpowiedni okres czasu.