Łojotokowe zapalenie skóry – pielęgnacja
Kremy, balsamy lub szampony na łojotokowe zapalenie skóry (ŁZS) ułatwiają jej pielęgnację. ŁZS jest chorobą o charakterze przewlekłym, która przebiega z okresami zaostrzeń i wyciszeń. Podczas zaostrzeń najczęściej konieczne jest zastosowanie skutecznego leku na łojotokowe zapalenie skóry. Jednak w okresie remisji niezwykle ważną rolę odgrywa odpowiednia pielęgnacja skóry. Można wówczas zastosować dobrej jakości szampony na łojotokowe zapalenie skóry, kremy, żele lub emulsje. Przestrzeganie zasad pielęgnacji pomaga wydłużyć okresy między zaostrzeniami, a tym samym istotnie wpływa na komfort chorego. ŁZS w zależności od stopnia nasilenia można w istotny sposób pogarszać samopoczucie pacjenta i wpływać na jego codzienne aktywności.
Szampony lub kremy na łojotokowe zapalenie skóry wykazują działanie miejscowe. Podczas ich stosowania należy obserwować skórę. Nie zawsze uda się dobrać skuteczne leki lub kosmetyki na łojotokowe zapalenie skóry za pierwszym razem. Metodą prób i błędów można jednak znaleźć taki preparat, który korzystnie wpływa na kondycję skóry i poprawia jej wygląd. Może się również zdarzyć, że kosmetyk na ŁZS który do tej pory dobrze się sprawdzał, przestaje przynosić tak korzystne efekty jak wcześniej. Warto wówczas zmienić stosowany preparat na taki, który zawiera inne substancje aktywne.
Kremy na łojotokowe zapalenie skóry, a także inne kosmetyki na ŁZS mogą być stosowane przez osoby dorosłe i dzieci. Warto zapoznać się z zaleceniami producenta przed aplikacją kosmetyku na skórę młodszych pacjentów, ponieważ preparaty te mają różne ograniczenia wiekowe.
Szampony na łojotokowe zapalenie skóry
Szampony, emulsje i płyny na ŁZS to podstawowe preparaty wykorzystywane w leczeniu łojotokowego zapalenia owłosionej skóry głowy. W ich składzie można znaleźć substancje grzybobójcze i grzybostatyczne, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i złuszczające. Szampony na łojotokowe zapalenie skóry przywracają skórze głowy równowagę i normalizują proces odnowy komórek. Przyspieszają usuwanie łusek ze skóry. W zależności od konkretnego płynu, szamponu lub emulsji na ŁZS należy stosować go zazwyczaj 1-3 razy w tygodniu. Wiele kosmetyków na łojotokowe zapalenie skóry zaleca się pozostawić na skórze przez kilka lub kilkanaście minut, aby zmaksymalizować efekty pielęgnacji. Preparaty na łojotokowe zapalenie owłosionej skóry głowy zmniejszają świąd i pieczenie. Łagodzą też widoczny rumień.
Szampony na łojotokowe zapalenie skóry są skuteczne, ale warto pamiętać o tym, że uzyskane dzięki ich stosowaniu efekty są najczęściej dość krótkotrwałe. Łuski systematycznie pojawiają się na skórze głowy i trzeba je regularnie usuwać. Dlatego ważne jest długotrwałe korzystanie z tych preparatów i ograniczanie stanu zapalnego. W cięższych przypadkach, konieczne może być dołączenie do terapii leku na łojotokowe zapalenie skóry na receptę.