Preparaty na anemię bez recepty
Anemia, określana też jako niedokrwistość, pojawia się gdy układ krążenia nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Przyczyną tego stanu jest zbyt mała ilość lub objętość czerwonych krwinek i niski poziom hemoglobiny. Anemia jest chorobą, przy której organizm nie potrafi wydajnie transportować tlenu do komórek ciała. Najczęstszą przyczyną niedokrwistości jest niedobór żelaza. Dlatego właśnie preparaty na anemię często zawierają ten związek. Anemia może wystąpić również wskutek niedostatecznej podaży niektórych witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego.
Leki na niedokrwistość powodują ustąpienie objawów, które pojawiły się w wyniku rozwoju anemii. Wśród tych dolegliwości można wymienić szybsze męczenie się, spadek koncentracji, osłabienie, nasiloną senność, bladość skóry, uczucie zimna, a także nadmierne wypadanie włosów, pękanie kącików ust i zaburzenia smakowe.
Leki na anemię
Żelazo na anemię najczęściej zaleca się przyjmować na pusty żołądek. Wówczas jego wchłanianie jest najefektywniejsze. Część pacjentów nie toleruje jednak dobrze tych preparatów, dlatego lepiej może się u nich sprawdzić przyjmowanie leku na niedokrwistość bezpośrednio po posiłku. Żelazo na anemię może powodować wystąpienie metalicznego posmaku w ustach po zażyciu preparatu, a także nudności lub biegunkę. Stosując leki na niedokrwistość warto pamiętać również o tym, że w okresie leczenia może zmienić się zabarwienie stolca. Jest to zupełnie normalne i nie powinno stanowić powodu do niepokoju.
Żelazo na anemię dostępne jest w wielu preparatach aptecznych w formie żelaza dwu- lub trójwartościowego. Żelazo dwuwartościowe w większym stopniu przyswaja się z przewodu pokarmowego. Jest to m.in. glukonian żelaza (II), zawarty w tabletkach Ascofer. Żelazo trójwartościowe występuje np. w saszetkach Actiferol w postaci pirofosforanu żelaza (III). Leki na anemię zazwyczaj trzeba przyjmować przez okres kilkunastu tygodni. Jest to zależne przede wszystkim od uzyskanych wyników badań i poziomu żelaza w organizmie.
Co poza żelazem zawierają preparaty na anemię?
Preparaty na niedokrwistość dostępne bez recepty zawierają sole żelaza o różnym stopniu przyswajalności, ale także inne substancje czynne. Często obok żelaza znaleźć można witaminę C, która zwiększa jego wchłanianie. Dostępne są też tabletki z kwasem foliowym i witaminami z grupy B, a także płyn z ekstraktami roślinnymi. Szeroki wybór preparatów na anemię daje możliwość znalezienia przez pacjenta takiej formy, która najbardziej mu odpowiada. Można sięgnąć po tabletki, kapsułki, formę płynną lub saszetki z proszkiem do rozpuszczenia w wodzie. Dostępne są też liofilizaty na anemię, które dzięki wykorzystaniu procesu liofilizacji dłużej zachowują wartości odżywcze.
Preparaty z żelazem można przyjmować w każdym wieku, o ile oczywiście zachodzi taka potrzeba. Są produkty przeznaczone dla niemowląt, jak również starszych dzieci i osób dorosłych.