Tabletki z cynkiem bez recepty
Suplementacja cynku u osób zdrowych, których dieta oparta jest na zróżnicowanych, bogatych w witaminy i minerały produktach, rzadko jest potrzebna. Inaczej może być w przypadku pacjentów, cierpiących na niektóre choroby przewlekłe, korzystających z restrykcyjnych diet lub zmagających się z zaburzeniami wchłaniania. Wówczas, aby nie pojawił się niedobór tego związku, warto stosować suplementy lub leki z cynkiem. Produkty lecznicze uzupełniają niedobory i tym samym chronią przed pojawieniem się takich objawów jak pogorszenie funkcjonowania układu immunologicznego, zaburzenia pracy tarczycy, zmiany skórne, nadmierne wypadanie włosów, utrudnione gojenie się ran, a także problemy ze wzrokiem. Wszystkie te dolegliwości mogą być wynikiem nieprzyjmowania z pożywieniem wystarczającej ilości cynku. Warto również pamiętać o tym, że nie tylko niedobór, ale także nadmiar cynku może mieć groźne konsekwencje zdrowotne. Suplementacja cynku powinna być więc prowadzona rozsądnie, zgodnie z zapotrzebowaniem pacjenta.
Suplementy z cynkiem
Płyn, kapsułki lub tabletki z cynkiem w postaci suplementów diety można stosować wówczas, gdy spożywane produkty spożywcze mogą nie dostarczać do organizmu zalecanej ilości tego związku. Cynk można znaleźć w mięsie, ciemnym pieczywie, jajach, a także niektórych serach. Przy niedużych niedoborach, organizm sam próbuje je wyrównać, zwiększając przyswajalność tego związku z przewodu pokarmowego. Jeśli jednak spożywamy zbyt małą jego ilość przez dłuższy czas, mogą pojawić się objawy niedoboru. Aby temu zapobiegać, można stosować cynk w kapsułkach, który dostarcza odpowiednią ilość tego związku.
Cynk na włosy, spadek apetytu i osłabioną odporność
Cynk – suplement lub lek powinien mieć zawartość tego związku dostosowaną do konkretnego pacjenta. Zalecane dzienne spożycie cynku rośnie wraz z wiekiem. Małe dzieci potrzebują od 3 do 5 mg cynku na dobę. U nastolatków wartości te są zbliżone do osób dorosłych. U kobiet, dzienne zapotrzebowanie na cynk wynosi 8 mg. W przypadku mężczyzn jest to 11 mg. Cynk w kapsułkach i tabletkach chroni przed pojawieniem się niedoboru lub go leczy. Bez odpowiedniej ilości tego pierwiastka w organizmie, jego praca zostaje zaburzona. Uważa się, że duży niedobór cynku może wpływać również na rozwój zaburzeń neurologicznych. Leki z cynkiem nie powinny być przyjmowane jednocześnie z wapniem lub żelazem, ponieważ wówczas może zmniejszyć się jego wchłanianie. Tabletki z cynkiem zaleca się popijać wodą. Kawa lub herbata także może pogarszać przyswajalność cynku z leku.
Niektóre preparaty z cynkiem zawierają dodatkowo inne substancje. Mogą być to witaminy z grupy B, jod, magnez, potas, witamina D, mangan, a także kwasy tłuszczowe z grupy omega-3.