Preparaty odkażające
Płyn na rany lub inne środki do odkażania ran stosuje się po uprzednim mechanicznym oczyszczeniu rany. Do tego celu można wykorzystać sól fizjologiczną lub ewentualnie wodę z kranu. Oczyszczanie rany jest ważne ze względu na zapobieganie pojawieniu się tzw. biofilmu bakteryjnego. Bez tego kroku, w miejscu zranienia mogą namnażać się groźne bakterie, tworząc swojego rodzaju warstwę, która utrudnia dostęp do rany substancji leczniczych.
Płyny do dezynfekcji ran zaleca się stosować właśnie po mechanicznym jej oczyszczeniu. Obecnie mamy szeroki dostęp do środków odkażających. Ich działanie polega na zwalczaniu różnego rodzaju patogenów, które mogą utrudniać prawidłowe gojenie się skóry, a także prowadzić do zakażenia rany. Płyny do dezynfekcji zawierają różne substancje aktywne, w różnych stężeniach. Różnią się więc między sobą zakresem działania, skutecznością i bezpieczeństwem.
Żele, maści, płyny do odkażania ran
Środki do odkażania ran mają różną postać. Można sięgnąć po płyn do dezynfekcji, spray, maść lub żel. Wybór konkretnej formy zależy od preferencji samego pacjenta, a także od skuteczności danego preparatu. Aktualnie, zaleca się stosowanie środków do dezynfekcji zawierających oktenidynę, jodopowidon lub np. poliheksanid. Związki te wykazują dobry stosunek korzyści do ryzyka. Oznacza to, że charakteryzują się wysoką skutecznością w zwalczaniu bakterii, wirusów i grzybów, a jednocześnie ich aplikacja na skórę nie wiąże się z wysokim ryzykiem podrażnienia.
Płyn do dezynfekcji z oktenidyną może być bezpiecznie stosowany nawet u małych dzieci, w tym również noworodków. Jest on zalecany do pielęgnacji kikuta pępowinowego, jeśli zachodzi potrzeba jego odkażania. Wykazuje szerokie spektrum działania, a przy tym nie działa drażniąco. Spray’e do dezynfekcji zawierające poliheksanid również skutecznie zwalczają różnego rodzaju patogeny, które mogą rozwijać się w obrębie rany.
Płyn do dezynfekcji rąk
Środki do dezynfekcji rąk mają wygodną postać spray’u i zazwyczaj nie wymagają użycia wody. Preparaty te są pomocne w sytuacjach, w których zachodzi wysokie ryzyko przeniesienia zarazków na kolejną osobę. Spray do dezynfekcji rąk jest poręczny i ma niewielkie rozmiary. Zawarty w nim preparat powinien być dokładnie rozprowadzony na całej powierzchni dłoni. Stosując płyn do dezynfekcji rąk, należy zwrócić uwagę na miejsca trudniej dostępne, szczególnie przestrzenie między palcami.
Środki do dezynfekcji na bazie alkoholu mogą wysuszać skórę. Warto wówczas regularnie stosować preparaty nawilżające, natłuszczające i regenerujące. Preparaty odkażające stanowią właściwie niezbędny element domowej apteczki. Przydają się pacjentom w różnym wieku. Skóra jest delikatna i dość łatwo dochodzi do przerwania jej ciągłości. Prawidłowe oczyszczenie i odkażenie rany wspiera proces gojenia się i powrotu do zdrowia.