Kwas foliowy w tabletkach i kapsułkach – jaką ma przyswajalność?
Kwas foliowy (witamina B9) bierze udział w syntezie kwasów nukleinowych, przemianach nukleotydów, białek i fosfolipidów. O ile większość niezbędnych do życia witamin i minerałów można dostarczać w wystarczającej ilości z pożywieniem, o tyle trudno jest pokryć zapotrzebowanie na kwas foliowy jedynie za pomocą diety. Witamina B9 w tabletkach lub kapsułkach znacznie lepiej wchłania się z przewodu pokarmowego w porównaniu z jej wchłanianiem z produktów spożywczych. Naturalnie występujący w różnych pokarmach kwas foliowy, przyswaja się na poziomie nie większym niż 50%. Kwas foliowy w tabletkach wykazuje natomiast wchłanialność ok. 70-80%.
Kwas foliowy przed ciążą – od kiedy trzeba go przyjmować?
Kwas foliowy przed ciążą powinien być przyjmowany przez okres nie krótszy niż 4 tygodnie poprzedzające zapłodnienie. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, wszystkie kobiety w wieku rozrodczym powinny suplementować kwas foliowy profilaktycznie. Zapobiega to pojawieniu się niedoboru witaminy B9 w pierwszym okresie po zapłodnieniu. Większości kobietom zaleca się przyjmowanie 400 µg kwasu foliowego na dobę. U niektórych osób pojawia się jednak niedobór enzymów, biorących udział w metabolizmie kwasu foliowego. W takiej sytuacji konieczne może okazać się przyjmowanie innych postaci folianów. Przykładową substancją jest kwas foliowy metylowany. Ma on aktywną postać, która dostaje się bezpośrednio do krwi.
Mimo coraz powszechniejszej wiedzy na temat skuteczności kwasu foliowego w profilaktyce wad układu nerwowego, a przede wszystkim w profilaktyce wad cewy nerwowej, wciąż wiele kobiet nie przyjmuje kwasu foliowego w tabletkach w odpowiedni sposób. Suplementacja rozpoczynana jest zbyt późno lub tabletki z kwasem foliowym stosowane są nieregularnie. Niedobór tego związku może nie tylko prowadzić do uszkodzenia układu nerwowego rozwijającego się płodu, ale także zwiększać ryzyko pojawienia się autyzmu u dziecka. Kwas foliowy jest ważny również dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu krwionośnego.
Kwas foliowy bez recepty – czy tylko dla kobiet?
Kwas foliowy nie jest dedykowany jedynie kobietom. Są różne choroby i różne stany, przy których konieczna jest suplementacja tego związku. Kwas foliowy dla mężczyzn jest zalecany często w okresie starania się o potomstwo. Uważa się, że jego niedobór może pogarszać jakość nasienia i utrudniać zapłodnienie. Poza tym, niezależnie od płci, kwas foliowy w tabletkach lub kapsułkach zaleca się przyjmować przy niedokrwistości (anemii) megaloblastycznej, a także schorzeniach takich jak zimnica czy niedokrwistość sierpowatokrwinkowa. Suplementacja kwasem foliowym jest ważna również u pacjentów z niedożywieniem. Przy chorobie alkoholowej ryzyko niedoboru witaminy B9 także jest wysokie.