Uzależnienie- skutki nagłego zerwania z nałogiem
Walka z nałogiem często wymaga czasu, cierpliwości i motywacji. Nagłe odstawienie papierosów może spowodować objawy głodu nikotynowego, które charakteryzują się: zawrotami głowy, brakiem koncentracji, frustracją, niepokojem, przyspieszonym biciem serca, nerwowością, itp. Aby zmniejszyć uboczne efekty odstawienia nikotyny należy zastosować odpowiednią farmakoterapię. Obecnie na rynku znajdują się środki na rzucenie palenia takie jak: tabletki, plastry, gumy, które zawierają niewielką ilość nikotyny. Przestrzeganie odpowiedniego dawkowania preparatu umożliwia całkowite odstawienie papierosów i wygranie walki z nałogiem, przy jednoczesnym ograniczeniu objawów związanych z zespołem odstawiennym.
Tabletki na rzucenie palenia
Tabletki, pastylki lub kapsułki zawierają odpowiednie składniki, które pomagają w kuracji odstawienia papierosów i regeneracji organizmu. Występująca w tego typu preparatach nikotyna, łagodzi objawy abstynencji nikotynowej. Stopniowe zmniejszenie dawki leku na rzucenie palenia, pomoże w skuteczny sposób walczyć z nałogiem. Oprócz nikotyny tabletki na rzucenie palenia mogą zawierać również cytyzynę. Substancja ta działa na organizm w podobny sposób jak nikotyna, stopniowo ją wypierając.
Uzupełnienie procesu zrywania z nałogiem witaminami pozwoli wesprzeć organizm w tym trudnym okresie. Stosowanie witaminy B1 (tiaminy) pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego, serca i w utrzymaniu funkcji psychologicznych. Dodatkowo, suplementacja witaminą B3 (amid kwasu nikotynowego lub kwas nikotynowy) zmniejsza uczucie zmęczenia, poprawia stan błon śluzowych i korzystnie wpływa na układ nerwowy. Witamina C, która ma działanie antyoksydacyjne, będzie zmniejszać ilość wolnych rodników. Ekstrakty z roślin (np. Kudzu) wspomagają organizm w stresie i łagodzą chęć sięgnięcia po używki.
Plastry na rzucenie palenia
Plastry na rzucenie palenia zawierają niewielkie stężenie nikotyny, która uwalniana jest równomiernie, przez 24 godziny do organizmu. Jest to idealna forma walki z nałogiem dla długoletnich palaczy, u których występują silne objawy odstawienne. Podczas kuracji plastrami, należy przestrzegać ich dawkowania, aby zapobiec ewentualnym skutkom ubocznym.
Zioła pomocne w walce z uzależnieniami
Walcząc z uzależnieniem można sięgać również po zioła. Sprawdzą się ekstrakty ziołowe o działaniu uspokajającym i przysposabiające organizm do walki ze stresem, tzw adaptogeny, w tym korzeń kudzu. Aby usunąć z organizmu nadmiar toksyn warto sięgać również po ekstrakt z liści czystka o działaniu oczyszczającym. Na rozdrażnienie towarzyszące odstawieniu używek pomocne mogą okazać się także takie rośliny jak:dziurawiec, aksamitka oraz arcydzięgiel.