Maści na bóle stawów i mięśni bez recepty
Leki na bóle mięśni i ścięgien są często stosowane przez pacjentów, którzy ulegli kontuzjom i przeciążeniom w wyniku intensywnego wysiłku fizycznego. Maści na bóle mięśni są pomocne przy dolegliwościach bólowych zlokalizowanych w okolicy krzyżowo-lędźwiowej, przy bólach pleców, a także stanach zapalnych toczących się w obrębie stawów i ścięgien. Są to dobre preparaty na stłuczenia, naciągnięcia i skręcenia. Stosowanie leków miejscowych wiąże się z mniejszym ryzykiem działań niepożądanych niż przyjmowanie środków doustnych.
Leki na bóle mięśni i stawów dostępne są w formie preparatów miejscowych i doustnych. Maści do smarowania zawierają substancje przeciwbólowe, takie jak diklofenak, ibuprofen, etofenamat, ketoprofen i naproksen. Można sięgnąć też po maści rozgrzewające lub maści chłodzące na bóle mięśni. Chłodzenie jest zalecane głównie w krótkim czasie po wystąpieniu urazu. Leczenie zimnem przynosi pacjentowi ulgę, a dodatkowo ogranicza rozprzestrzenianie się stanu zapalnego i zmniejsza obrzęk. Maści rozgrzewające dobrze sprawdzają się natomiast przy zmianach zwyrodnieniowych lub rwie kulszowej. Preparaty o działaniu miejscowym to również plastry rozgrzewające i plastry zawierające substancje przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.
Tabletki na bóle mięśni i stawów
Leki na bóle mięśni i stawów w formie tabletek i kapsułek działają szybko i skutecznie. Łagodzą one ból o słabym lub umiarkowanym nasileniu. Zmniejszają również stan zapalny. Tabletki na bóle mięśniowe są lepszym wyborem niż preparaty miejscowe w przypadku otwartej rany w miejscu urazu lub otarcia. Na zranione miejsca nie należy nanosić maści, kremu ani żelu przeciwbólowego. Tym bardziej niewskazane są wówczas maści rozgrzewające i maści chłodzące. Można natomiast sięgnąć po tabletki lub kapsułki, które działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie.
Tabletki na bóle mięśniowo-stawowe zawierają takie substancje jak paracetamol, kwas acetylosalicylowy, diklofenak, deksketoprofen i ibuprofen. Leki z paracetamolem są często stosowane przez pacjentów, którzy mają wrażliwy żołądek lub z innych przyczyn nie mogą stosować preparatów z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Tabletki na bóle mięśni i stawów z paracetamolem są dobrze tolerowane przez chorych. Podczas leczenia zawsze warto pamiętać o tym, aby stosować najmniejsze skuteczne dawki przez możliwie jak najkrótszy czas. Jeśli dolegliwości nie ustępują mimo przyjmowania leków na bóle mięśni i stawów dostępnych bez recepty, konieczna jest wizyta u lekarza.
Dostępne są również witaminy na bóle mięśni i stawów. Najczęściej w ich składzie znajdziemy witaminę D i witaminę K. Są one potrzebne do prawidłowej pracy układu mięśniowego i kostnego. W przypadku niedoborów tych substancji, mogą pojawić się dolegliwości ze strony narządu ruchu.