Leki na przeziębienie i grypę bez recepty
Silny lek na przeziębienie zmniejszy odczuwane przez pacjenta objawy choroby i poprawi jego samopoczucie. W skład preparatów na przeziębienie i grypę wchodzą często substancje przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Zazwyczaj jest to paracetamol, ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy (aspiryna). Część z nich działa dodatkowo przeciwzapalnie. Leki na grypę i przeziębienie zawierające te składniki zmniejszają gorączkę, ból głowy, gardła, zatok oraz mięśni.
Leki na grypę można stosować w formie tzw. monopreparatów, które zawierają jedną substancję czynną lub preparatów wieloskładnikowych. W ich składzie zawarte są przynajmniej dwa, a często więcej składników aktywnych. Poza lekiem przeciwbólowym, można znaleźć w nich m.in. substancje o działaniu przeciwkaszlowym lub wykrztuśnym, łagodzące katar i wspomagające układ odpornościowy.
Tabletki na przeziębienie, saszetki na grypę
Leki na grypę i przeziębienie łagodzą objawy tych chorób. Grypa zazwyczaj rozpoczyna się nagle i ma poważniejszy przebieg niż przeziębienie. U chorych często pojawia się gorączka, która może utrzymywać się kilka dni. Skuteczne leki na grypę obniżają ciepłotę ciała i zmniejszają odczuwany ból. Dzięki temu poprawiają komfort pacjenta. Przeziębienie ma łagodniejszy przebieg. Gorączka występuje rzadko, natomiast typowy dla tej infekcji jest ból gardła, głowy, zatok, kaszel i katar. Saszetki i tabletki na przeziębienie łagodzą te dolegliwości. Ograniczają stan zapalny, ból, pomagają udrożnić górne drogi oddechowe, a także zmniejszają kaszel.
Oprócz stosowania tabletek na przeziębienie lub leków na grypę, chorzy powinni przyjmować zwiększoną ilość płynów. Ważny jest też odpoczynek i regeneracja osłabionego organizmu. Pacjentom z wysoką gorączką, oprócz zażywania leków na grypę, zaleca się też pozostanie w łóżku przynajmniej do czasu obniżenia temperatury ciała.
Leki na przeziębienie i grypę dla dzieci i dorosłych
Leki na grypę i przeziębienie bez recepty działają na wszystkie objawy infekcji. W leczeniu tych chorób nie korzysta się z antybiotyków, ponieważ za ich rozwój odpowiadają wirusy, a nie bakterie. Tabletki, syropy lub saszetki na przeziębienie i grypę zalecane są osobom dorosłym, a często również nastolatkom i młodszym dzieciom. Każdy preparat ma oddzielne rekomendacje odnośnie zaleceń wiekowych dotyczących jego przyjmowania.
Leki na przeziębienie i grypę nie powinny być stosowane bez konsultacji z lekarzem u dzieci poniżej 2. roku życia. Mimo szerokiej dostępności tych środków bez recepty, wskazana jest konsultacja lekarska w przypadku pojawienia się u tak małych dzieci objawów infekcji. W przypadku małych dzieci, zaleca się stosowanie leków na przeziębienie i grypę w formie płynnej. Starszym dzieciom, można podawać leki na grypę i przeziębienie również w formie tabletek i kapsułek.