Preparaty łagodzące objawy zespołu jelita drażliwego
Zespół jelita drażliwego jest chorobą, którą charakteryzują zaburzenia w rytmie wypróżnień. Pacjenci cierpiący na IBS mogą przyjmować skuteczne leki, które łagodzą dokuczliwe dolegliwości związane z drażliwym jelitem. Preparaty na IBS wzmacniają barierę jelitową. Regulują pracę przewodu pokarmowego i niwelują nagłe parcie na stolec. W leczeniu jelita nadwrażliwego wykorzystuje się różne preparaty. Wybór konkretnego środka zależny jest głównie od postaci choroby. W przypadku dominujących zaparć, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na sposób odżywiania się. U wielu pacjentów z tym problemem dobrze sprawdza się dieta FODMAP. Ograniczenie pewnych produktów i wprowadzenie do diety zalecanej żywności wpływa korzystnie na pracę przewodu pokarmowego, tym samym łagodząc objawy jelita drażliwego.
Preparaty na zespół jelita drażliwego bez recepty
W leczeniu zespołu jelita drażliwego wykorzystywane są preparaty roślinne, dostępne bez recepty. Ich regularne stosowanie reguluje pracę układu pokarmowego. Dolegliwości IBS wynikają nie tylko z nadwrażliwości jelita grubego, ale także jelita cienkiego. Zmiana konsystencji stolca i rytmu wypróżnień to typowe symptomy, które pojawiają się u pacjentów cierpiących na zespół jelita drażliwego. Objawy takie jak bóle brzucha, wzdęcia, dyskomfort, zaparcia lub biegunki mogą pogarszać jakość życia chorych, a także ograniczać typowe dla nich aktywności. Zespołu jelita drażliwego nie da się niestety całkowicie wyleczyć. Preparaty łagodzące objawy IBS należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Leczenie zespołu jelita drażliwego
W zespole jelita drażliwego stosuje się substancje o działaniu rozkurczowym, przeciwbiegunkowym lub przeczyszczającym, w zależności od tego jaka postać choroby dominuje. Leki rozkurczowe, zawierające taką substancję czynną jak hioscyna, rozluźniają mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Dzięki temu, łagodzą skurczowe bóle brzucha. Przy zespole jelita drażliwego z dominującymi zaparciami, można sięgnąć po leki przeczyszczające, które pobudzają ruchy perystaltyczne jelit. Środki przeczyszczające na zaparcia dostępne są w formie tabletek doustnych, płynu, a także mikrowlewek doodbytniczych. Przy biegunce, można sięgnąć po środki hamujące pracę jelit, które jednak powinny być stosowane tylko sporadycznie. Można zastosować też preparaty ziołowe, zawierające wyciągi roślinne. Regulują one zaburzenia rytmu wypróżnień i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Preparaty które stosuje się na IBS najczęściej wymagają regularnego przyjmowania przez okres kilku tygodni. Kompleksowe leczenie, oparte na odpowiednio dobranych lekach na jelito drażliwe, zalecanym sposobie odżywiania, modyfikacjach trybu życia i aktywności fizycznej pomaga pacjentom w mniejszym stopniu odczuwać objawy choroby.