Tabletki na trzustkę bez recepty
Leki na trzustkę bez recepty, zawierające enzymy trawienne stosowane są przy chorobach, w przebiegu których dochodzi do niedoboru tych związków. Tabletki na trzustkę zalecane są przy stanach zapalnych trzustki, a także po całkowitym lub częściowym usunięciu trzustki. Dawkowanie tych preparatów jest bardzo zróżnicowane. Zależy od stanu zdrowia pacjenta i indywidualnej wydolności narządu. Tabletki na trzustkę zaleca się przyjmować podczas jedzenia. Leki na trzustkę dostępne bez recepty są stosowane również przez pacjentów cierpiących na mukowiscydozę. U tych chorych, przewody wyprowadzające trzustki nie są odpowiednio drożne. W efekcie, produkowane przez trzustkę enzymy trawienne nie są prawidłowo transportowane, ani nie spełniają efektywnie swojej roli.
Tabletki na trzustkę bez recepty uzupełniając niedobory enzymów trzustkowych wpływają na efektywne trawienie tłuszczów, a także węglowodanów i białek. Choroby trzustki częściej dotyczą osób nadużywających alkoholu, a także palących papierosy. Ryzyko zachorowania jest wyższe również wśród osób z otyłością, a także tych, których sposób odżywiania się bazuje na tłustych i obfitych posiłkach. Leki na trzustkę stosowane są m.in. przy przewlekłym zapaleniu trzustki, które objawia się stałym lub nawracającym bólem w nadbrzuszu. Cechą charakterystyczną jest nasilanie się dolegliwości bólowych kilkanaście minut po posiłku. Gdy trzustka nie funkcjonuje prawidłowo, pojawiają się też tzw. biegunki tłuszczowe. Są one wynikiem niewystarczającej ilości enzymów do trawienia tłuszczów. Tabletki na trzustkę bez recepty umożliwiają pacjentom wyrównanie tego niedoboru. Preparatów na trzustkę bez recepty nie stosuje się przy ostrych stanach zapalnych trzustki, które wymagają pilnej interwencji lekarskiej.
Co na trzustkę warto stosować?
Leki na trzustkę zawierające enzymy działają objawowo. Uzupełniają pojawiające się w organizmie niedobory enzymów trzustkowych. Przy niektórych chorobach dotyczących tego narządu, dostępne są też leki na trzustkę na receptę. O możliwości ich włączenia do terapii decyduje lekarz.
Preparaty na trzustkę skutecznie wspomagają pracę tego narządu. Warto je stosować jednocześnie wprowadzając odpowiednie zmiany w sposobie odżywiania się. U pacjentów z prawidłową masą ciała, zaleca się stosowanie do zasad zdrowej diety, która dostarcza do organizmu wszystkie niezbędne witaminy i składniki mineralne. Jeśli sposób odżywiania się może nie zaspokajać w wymaganym stopniu zapotrzebowania na te substancje odżywcze, można sięgnąć po witaminy na trzustkę. Uzupełnią one ewentualne niedobory żywieniowe.
Suplementy na trzustkę wzbogacają dietę o substancje, które są potrzebne do efektywnej pracy tego narządu. Można w nich znaleźć witaminy, składniki mineralne, a także wyciągi roślinne. Zioła na trzustkę to m.in. pokrzywa zwyczajna i mniszek zwyczajny. Ziołowe preparaty na trzustkę można włączyć do codziennej diety. Ich działanie opiera się na długotrwałym stosowaniu.