Flora bakteryjna – mikrobiota
Termin flora bakteryjna jest od lat wypierany przez bardziej trafne określenie – mikrobiota. Stanowią ją wszystkie mikroorganizmy, które zasiedlają ludzki organizm. Należą do niej nie tylko bakterie jelitowe, ale także ogromna ilość wirusów, grzybów i pasożyty. Flora bakteryjna kształtuje się już w łonie matki. W kolejnych latach życia można wspierać jej rozwój i starać się go nie zaburzać. W razie potrzeby warto sięgnąć po dobry probiotyk na jelita. Istotną rolę odgrywają też prebiotyki. Dostępne są preparaty, w których znaleźć można zarówno probiotyki, jak i prebiotyki.
Przy wyborze probiotyku warto zwrócić uwagę na konkretny szczep bakterii, który jest w nim zawarty. Dobre probiotyki mają podaną trzyczłonową nazwę, której kolejne elementy opisują rodzaj, gatunek i szczep (wyjątkiem są drożdżaki o dwuczłonowej nazwie – Saccharomyces boulardii).
Probiotyki, a prebiotyki
Probiotyki to szczepy bakterii, które wywierają korzystny wpływ na zdrowie. Aby były skuteczne, należy stosować je w określonych ilościach. Do probiotyków należą bakterie, takie jak Lactobacillus rhamnosus GG lub Bifidobacterium lactis BB-12, ale także drożdżaki Saccharomyces boulardii. Prebiotyki to substancje, które pobudzają miokrobiotę do wzrostu i rozwoju. Do prebiotyków należy m.in. błonnik. Preparaty, w których jednocześnie zawarte są probiotyki i prebiotyki, nazywamy synbiotykami.
Podstawowym zadaniem probiotyków jest odbudowa flory bakteryjnej. Bakterie jelitowe i inne drobnoustroje, kolonizujące przewód pokarmowy, pełnią bardzo ważną rolę w pracy układu immunologicznego. Uszczelniają jelita i konkurują z mikroorganizmami chorobotwórczymi. Wpływają też na proces trawienia pokarmów i syntezę niektórych witamin. Probiotyki na jelita są najczęściej zalecane przy antybiotykoterapii. Leki należące do antybiotyków zaburzają mikrobiotę jelitową. Probiotyki uzupełniają ją w potrzebne elementy i chronią przed pojawieniem się biegunki poantybiotykowej lub stanów zapalnych jelit.
Probiotyki i leki osłonowe na żołądek
Tabletki osłonowe na żołądek przez część pacjentów są traktowane jako probiotyki. Tak naprawdę, są to jednak dwie zupełnie różne grupy leków. Probiotyk ma za zadanie uzupełnić i uregulować mikrobiotę jelitową, dostarczając jej dobre bakterie lub drożdżaki. Leki osłonowe na żołądek to natomiast preparaty, które zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego i podnoszą pH w żołądku. Popularne tabletki osłonowe na żołądek to m.in. te które zawierają omeprazol lub pantoprazol. Leki osłonowe na żołądek są potrzebne np. pacjentom, którzy muszą przewlekle stosować leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, mogące uszkadzać błonę śluzową przewodu pokarmowego. Wówczas wprowadza się tabletki osłonowe na żołądek, które ograniczają ryzyko pojawienia się tego działania niepożądanego.