Leki na zgagę bez recepty
Doustne tabletki na nadkwasotę zawierają substancje, które mają za zadanie ograniczać wydzielanie soku żołądkowego. Mniej kwasu solnego w żołądku sprawia, że jego nadmiar nie cofa się do przełyku powodując nieprzyjemne uczucie pieczenia. Kiedy dokucza zgada warto zrobić sobie kurację (trwającą 2 tygodnie) lekami z grupy – inhibitory pompy protonowej do której należą – omeprazol i pantoprazol. Kapsułkę zawierającą 20 mg leku najlepiej połykać rano pół godziny przed śniadaniem. Pozwoli to cieszyć się dniem bez zgagi. Pełna kuracja pozwoli uwolnić się od zgagi na dłużej. Gdyby jednak takie postepowanie nie pomogło warto skonsultować się z lekarzem. Możliwe że konieczne będzie zastosowanie innej farmakoterapii i wykonanie badań. Tego typu środki to również leki na wrzody żołądka. Łączy się je z innymi preparatami celem zwalczenia choroby wrzodowej.
Do leków na zgagę bez recepty zalicza się również famotydyna. Można ją stosować doraźnie i niezależnie od posiłku. Pomaga również na niestrawność po jedzeniu.
Leki na nadkwasotę żołądka do picia i do ssania
Doraźnie można sięgać również po zobojętniające mleczka do picia bądź tabletki do ssania. Preparaty te zawierają w swoim składzie głównie sole magnezu, wapnia i glinu. Dzięki działaniu zobojętniającemu kwas solny w żołądku powodują spadek pH. Preparaty te wykazują działanie miejscowe i nie wchłaniają się do krwi.
Zioła na nadkwasotę żołądka
Jest wiele domowych sposobów na nadkwasotę, nie tylko zioła na zgagę. Jedni próbują pić mleko, inni jedzą migdały albo piją sok z surowych ziemniaków. Jest wiele produktów, które wywołują i łagodzą zgagę, ale jest to dość indywidualna kwestia.
Jakie natomiast zioła na zgagę i nadkwasotę stosować najlepiej. Warto sięgać po te o właściwościach powlekających i ochronnych na błonę śluzową przewodu pokarmowego, m.in. prawoślaz, lukrecję, nasiona lnu. Na zgagę sprawdza się również koszyczek rumianku, koper, kminek, mięta, imbir. Można wybierać mieszanki ziołowe lub herbatki ziołowe skomponowane dla osób ze zgagą, refluksem oraz wrzodami. Będą one działały nieco słabiej niż typowe leki na nadkwasotę żołądka, ale w końcu to naturalne sposoby na walkę z problemem.
Leki na zgagę w ciąży
Niestety zgaga wśród ciężarnych to dość powszechny problem. Ma ona związek z uciskiem rozrastającej się macicy na żołądek, wysokim poziomem progesteronu oraz niewłaściwą dietą przyszłej mamy. Nie zawsze jedzenie migdałów pomaga. Co na zgagę można zastosować będąc w ciąży? Pomocne bywają zobojętniające kwas solny tabletki do ssania. Lepiej jednak wybierać te, które w składzie nie zawierają związków glinu. Niby preparaty te działają jedynie miejscowo, ale ciąża to szczególny czas w którym należy zachować dużą ostrożność. Glin natomiast może kumulować się w tkankach.