Tabletki na niestrawność
Leki na niestrawność bez recepty w formie tabletek bądź kapsułek zawierają głównie ziołowe wyciągi. Takie rośliny jak mięta, rumianek, kurkuma, mniszek lekarski, krwawnik oraz karczoch działają żółciopędnie, rozkurczowo oraz wspomagająco na wytwarzanie soków trawiennych. Tego typu środki nie tylko wspomogą procesy trawienne, ale również korzystnie wpływają na wątrobę i cały przewód pokarmowy.
Leki na niestrawność i uczucie ciężkości, które pojawiają się głównie po ciężkostrawnym posiłku mogą zawierać również fosfolipidy sojowe, które znane są ze swoich właściwości regeneracyjnych w obrębie komórek wątrobowych.
Zgaga i kwaśne odbijanie to kolejne często pojawiające się objawy niestrawności walczyć z nimi można stosując leki na zgagę bez recepty, tzw. inhibitory pompy protonowej lub mleczka i zobojętniające tabletki do ssania bądź połykania.
Zioła na niestrawność
Ziołowe herbatki do zaparzania, sypkie zioła i ziołowe tabletki to leki na niestrawność i wzdęcia, uczucie ciężkości oraz inne objawy niestrawności. W takich sytuacjach warto sięgać po zioła o właściwościach rozkurczowych (rumianek, mięta, koper włoski), działających pobudzająco na procesy trawienne (arcydzięgiel, bylica piołun, mniszek lekarski), a także żółciotwórczych (dziurawiec, rzodkiew, kurkuma), co jest szczególnie ważne po tłustych posiłkach. Jeśli nie wiemy jakie zioło będzie dla nas najlepsze można sięgnąć po gotową mieszankę lub skomponować własną, kupując pojedyncze surowce roślinne i mieszając je w odpowiednich proporcjach.
Krople na niestrawność
Krople na problemy trawienne zawierają głównie alkoholowe wyciągi roślinne, niekiedy dodawane są do nich substancje wspomagające, np. papaweryna o działaniu rozkurczowym na mięśnie gładkie. Tego typu krople to świetne leki na niestrawność i gazy, a także wzdęcia, odbijanie, uczucie przejedzenia mimo skonsumowania niewielkiej porcji posiłku oraz inne objawy związane z niestrawnością.
Krople na niestrawność żołądka zawierają w swoim składzie zazwyczaj kilka ekstraktów ziołowych i stabilizowane są etanolem. Pojedyncza dawka to kilkadziesiąt kropli, ale dokładne dawkowanie zamieszczone jest zawsze na opakowaniu bądź dołączonej do niego ulotce.