Leki na wzdęcia u dzieci i niemowląt
Wzdęcia u niemowlaka to bardzo częsty problem. Jeśli maluch ma wzdęty brzuszek, wierzga nóżkami, płacze oraz ma trudności z oddaniem gazów jest to duży problem zarówno dla niego jak i dla rodziców. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być zarówno zbyt łapczywe jedzenie i połykanie powietrza w jego trakcie, ale także nietolerancja pokarmowa (najczęściej na laktozę i inne białka mleka krowiego) oraz niewłaściwa dieta mamy karmiącej (w przypadku maluchów karmionych piersią).
Środki na wzdęty brzuch dla niemowląt to głównie krople doustne zawierające simetikon, dimetikon lub enzym pomagający w trawieniu laktozy – laktazę. Dwie pierwsze substancje zmniejszają napięcie powierzchniowe na powierzchni pęcherzyków gazu w przewodzie pokarmowym, powodują ich rozbijanie. Przez to łatwiej się one wchłaniają. Tego typu krople podaje się maluszkowi przed każdym karmieniem. Wspomagająco lekarze rekomendują dla niemowląt również probiotyk w kroplach, aby lepiej wesprzeć słabo rozwinięty układ pokarmowy maluszka. Te same preparaty na wzdęty brzuch mogą być podawane również starszym dzieciom.
Preparaty na wzdęcia u niemowląt to jedno, ale pomocne są również: masaż brzuszka, częste układanie malucha na brzuchu i ciepłe okłady.
Kiedy zbyt częste wzdęcia zaczynają niepokoić rodziców powinni oni skonsultować się lekarzem. Może konieczne będą zmiany w żywieniu dziecka bądź dokładniejsza diagnostyka.
Jakie leki na wzdęcia brzucha w przypadku osób dorosłych?
Dla osób dorosłych rekomendowane są kapsułki i tabletki na wzdęcia. Zawierają one podobnie jak w przypadku dzieci substancje zmniejszające napięcie powierzchniowe pęcherzyków gazu – simetikon i dimetikon. Dawki tych substancji w kapsułkach są znacznie wyższe niż w przypadku dzieci. Są to jednak bardzo bezpieczne substancje, ponieważ nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego, więc są pozbawione działania ogólnoustrojowego.
Dobre tabletki na wzdęty brzuch pomagają zwalczyć nie tylko objaw niestrawności czyli wzdęcia po posiłku ale także przyczynę tych zaburzeń. Dzięki usprawnieniu procesów trawiennych problem ze wzdętym brzuchem znika. Preparaty tego typu zawierają głównie zioła na trawienie, wspomagające funkcjonowanie i regenerujące wątrobę, a niekiedy nawet enzymy trawienne (enzymy trzustkowe, laktaza- enzym rozkładające laktozę).
Aby pozbyć się wzdęć z jednej strony można stosować tabletki na wzdęty brzuch, ale ważnym aspektem jest również zmiana nawyków żywieniowych i odpowiednia technika jedzenia. Należy unikać produktów po których czujemy się ociężali, a nasz brzuch jest wzdęty. To jak powinna wyglądać dieta ograniczająca wzdęcia stanowi dość indywidualny problem.