Środki na ból brzucha u dzieci
Ból brzucha u dzieci to powszechna dolegliwość. Kiedy ma charakter ostry może mieć związek z infekcją bakteryjną lub wirusową, bądź też zapaleniem wyrostka robaczkowego. Większość bólów brzucha u dzieci ma związek z zaburzeniami czynnościowymi. Chodzi tutaj głównie o dyspepsję, kolkę niemowlęcą bądź też zespół jelita drażliwego. W tych wypadkach ogromny wpływ ma styl życia i dieta dziecka. Im będzie ona lepsza tym problemów z bólem brzucha również będzie można uniknąć. Częstym problemem u dzieci jest ból brzucha na tle psychogennym. Strach, stres i niepokój u malucha może objawiać się właśnie bólem brzucha.
To jakie leki na ból brzucha u dziecka zastosować zależy przede wszystkim od tego jaka jest przyczyna dolegliwości. Należy pamiętać, że generalnie nie podaje się klasycznych leków przeciwbólowych w syropie na ból brzucha u dziecka, a wszelkie niepokojące objawy u malucha należy skonsultować z lekarzem. Ból brzucha przy zatruciu pokarmowym minie wraz z zakończeniem infekcji. Podstawą w tym czasie jest nawodnienie dziecka. Można wspomagać malucha za pomocą elektrolitów do picia. Ból brzucha związany z zaparciami powinien ustąpić jeśli uregulują się wypróżnienia. Na zaparcia pomocny jest błonnik oraz dieta bogata w produkty go zawierające. Należy bacznie obserwować dziecko czy ból brzucha nie ma związku z jedzeniem, które spożywa maluch. Ma to na celu wykluczenie alergii i nietolerancji pokarmowych.
Stosowanie leków na ból brzucha u dzieci zawsze powinna poprzedzać konsultacja lekarska. Dietę malucha można uzupełniać o probiotyki. Właściwa flora bakteryjna w przewodzie pokarmowym to ważny aspekt pozwalający na jego prawidłowe funkcjonowanie.
Jakie leki na ból brzucha bez recepty?
Ból brzucha u dorosłych może mieć te same przyczyny co w przypadku dzieci. Infekcje, zaburzenia czynnościowe, czynniki psychogenne, a u kobiet bolesna miesiączka. W każdym z wymienionych przypadków można zastosować tabletki rozkurczowe. Zawierają one w swoim składzie głównie chlorowodorek drotaweryny. Bezpieczną substancję o działaniu rozkurczowym na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Mocne tabletki na ból brzucha zawierają hioscynę w połączeniu z metamizolem sodu. Tego typu środki działają nie tylko rozkurczowo, ale też przeciwbólowo.
Przy miesiączce można sięgać po tabletki na ból brzucha o działaniu przeciwzapalnym zawierające m.in. ibuprofen, ketoprofen, deksketoprofen. Na tego typu dolegliwości sprawdza się również metamizol sodu.
Ból brzucha może mieć związek również z niestrawnością. Kiedy pojawia się po posiłku oprócz zmian w diecie warto zastosować zioła na trawienie. Ekstrakty z mięty pieprzowej, rumianku, dziurawca czy ostryżu wspomagają procesy trawienne oraz pracę wątroby, a tym samym pozwalają uniknąć skurczowego bólu brzucha pojawiającego się po posiłku.