Leki na biegunkę dla dzieci i dorosłych
Leki na biegunkę wirusową i leki na biegunkę bakteryjną mogą być stosowane zarówno przez młodszych, jak i starszych pacjentów. Dużą skutecznością w hamowaniu biegunki odznaczają się preparaty z loperamidem. Substancja ta znacząco spowalnia ruchy perystaltyczne jelit. Dzięki temu, leki na biegunkę z loperamidem zmniejszają liczbę wypróżnień. Ograniczają też przedostawanie się wody do światła jelita, przez co spada uwodnienie mas kałowych, a konsystencja stolca staje się twardsza. Leki na biegunkę z loperamidem mogą być stosowane już u kilkuletnich dzieci. Ze względu na silne działanie hamujące perystaltykę jelit, zaleca się korzystać z leków na biegunkę zawierających loperamid w ostateczności. Głównie wtedy, gdy dostęp do łazienki jest utrudniony.
Węgiel aktywny na biegunkę działa na zasadzie adsorpcji. Wiąże on wirusy, bakterie, toksyny i inne substancje, które znajdują się w przewodzie pokarmowym i przyczyniają się do zwiększonej częstości wypróżnień. Leki na biegunkę zawierające węgiel aktywny są bezpieczne w stosowaniu. Nie wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Jednocześnie, należy jednak uważać, aby w krótkim odstępie czasowym nie przyjmować innych leków. Mogą one bowiem ulec adsorpcji przez węgiel. W efekcie, ich efektywność może ulec zmniejszeniu.
Probiotyki i elektrolity na biegunkę
Probiotyki na biegunkę najczęściej stosowane są wśród dzieci. Przyczyną biegunki może być zarówno stosowanie antybiotyku, innych leków, jak również infekcja wirusowa. Probiotyki na biegunkę pełnią rolę wspomagającą leczenie. Można je stosować zarówno u pacjentów pediatrycznych, jak i osób dorosłych. Elektrolity na biegunkę chronią organizm przed odwodnieniem. U chorych zmagających się z rozwolnieniem, dochodzi do dużej utraty wody i soli mineralnych. U dzieci, a także osób starszych, łatwo wówczas dochodzi do odwodnienia, które jest niebezpieczne dla zdrowia. Elektrolity na biegunkę zapobiegają utracie wody. Dostarczają tracone sole mineralne. Warto spożywać je często, ale w małej ilości.
Preparaty na rozwolnienie bez recepty
Leki przeciwbiegunkowe najczęściej przyjmuje się przez krótki okres czasu. W większości przypadków, biegunka ma charakter ostry, a objawy z nią związane utrzymują się zaledwie kilka dni. Jeśli dolegliwości nie ustępują po 3 dniach lub nasilają się mimo stosowania preparatów na rozwolnienie bez recepty, konieczna jest wizyta u lekarza i znalezienie przyczyny choroby. Tabletki na biegunkę przydają się często podczas podróżowania do krajów tropikalnych lub o niezbyt wysokim standardzie higienicznym. Wówczas, leki na rozwolnienie bez recepty pomagają szybko pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości. Bardzo ważne jest jednoczesne nawadnianie organizmu i przyjmowanie elektrolitów. W rzadkich przypadkach, lekarz może zalecić wprowadzenie do leczenia antybiotyku na biegunkę.