Paradontoza- leczenie
Najczęściej paradontoza jest skutkiem nieprawidłowej higieny jamy ustnej oraz nieleczonej próchnicy. Ciąża, wiek, czynniki genetyczne oraz zaburzenia układu immunologicznego mogą przyspieszać rozwój choroby. Pierwszymi objawami paradontozy są nieświeży oddech, nawracające zapalenia i krwawienia z dziąseł. Konsekwencją choroby może być utrata zębów, a nawet schorzenia ogólnoustrojowe m.in zaburzenia układu sercowo-naczyniowego.
Leczenie paradontozy jest skomplikowane i wymaga interwencji stomatologa. Osoby z zapaleniem przyzębia powinny szczególnie zadbać o codzienną pielęgnację. Zalecane jest aby pacjenci z paradontozą regularnie myli zęby po każdym posiłku używając szczoteczek o miękkim lub średnio- twardym włosiu. Stosowanie nici dentystycznych pomoże usunąć resztki jedzenia i osadu z przestrzeni międzyzębowych. Dodatkowo, apteczne płyny do płukania jamy ustnej zmniejszają stan zapalny, działają antybakteryjnie i wzmacniająco na szkliwo zębów. W ich składzie znajdziemy ekstrakt z szałwii, rumianku, arniki, mięty pieprzowej i tymianku.
Pasty do zębów na paradontozę
Odpowiednio dobrana pasta pomoże zadbać o lepszą kondycję zębów i dziąseł. Preparaty do użytku codziennego na paradontozę zapobiegają rozwojowi choroby i niwelują jej objawy. Ich zawartość powinna opierać się na delikatnych składnikach, aby dodatkowo nie podrażnić przyzębia. Pasty zawierają: fluor o właściwościach wzmacniających szkliwo, witaminę B5 oraz wyciągi naturalne, które dbają o dobrą kondycję dziąseł i błony śluzowej.