Skuteczny lek na afty
Afty – leczenie tych zmian polega przede wszystkim na wspieraniu procesu gojenia się błony śluzowej, odgraniczeniu owrzodzenia od czynników zewnętrznych i złagodzeniu odczuwanego przez pacjenta bólu. W leczeniu łagodnych zmian, które nie są rozsiane po całej jamie ustnej, najczęściej wystarczy samodzielne stosowanie preparatów na afty bez recepty. Do lekarza warto natomiast udać się, gdy zmian jest dużo lub nie znikają one mimo aplikowania odpowiednich preparatów na afty. Antybiotyk na afty bez recepty nie jest dostępny. W bardzo rzadkich przypadkach, zazwyczaj przy powikłanych zmianach, konieczne jest wprowadzenie antybiotyku.
Płyn, spray lub żel na afty zawierają w składzie takie substancje jak pantenol, hialuronian sodu, chlorheksydynę, ekstrakt z szałwii, rumianku, benzydaminę i oktenidynę. Wiele preparatów na afty może być aplikowanych również u małych dzieci, u których zmiany te pojawiają się częściej. Zawsze warto sprawdzić ograniczenia wiekowe decydując się na zakup konkretnego, skutecznego leku na afty. Preparaty na owrzodzenia w jamie ustnej zaleca się stosować kilka razy dziennie. Po aplikacji należy powstrzymać się z jedzeniem i piciem przynajmniej przez okres 30 minut, aby substancje aktywne zawarte w preparacie mogły efektywnie działać.
Niektóre leki na afty w gardle, a także preparaty na owrzodzenia na wewnętrznej części policzków zawierają substancje miejscowo znieczulające. Te środki nie powinny być aplikowane u małych dzieci. Afty u części osób mają tendencję do nawracania. Warto wówczas wyposażyć domową apteczkę w skuteczny lek na afty i użyć preparatu od razu po zauważeniu zmiany.
Maść, żel czy spray – co na afty będzie skuteczne?
Skuteczna maść na afty, a także żel, płyn lub spray różnią się m.in. pod względem składu, metody aplikacji, a także stopnia przylegania do powstałej na błonie śluzowej rany. Żel na afty wyróżnia się dobrym przyleganiem do zmian w jamie ustnej. Izoluje zranione miejsce i chroni je przed dalszym uszkodzeniem. Żel na afty tworzy dobre warunki do gojenia się zmiany i wspiera prawidłowy przebieg procesu regeneracji.
Żel lub maść na afty umożliwiają również precyzyjne nałożenie preparatu na miejsce objęte stanem zapalnym. Płyn na afty nie będzie już tak dobrze przylegał do rany i trudno jest go aplikować w konkretnym miejscu (chyba że zastosujemy płyn na afty który nakłada się miejscowo przy użyciu patyczka kosmetycznego). Spray na afty dobrze sprawdza się natomiast wtedy, gry powstała zmiana jest trudno dostępna lub pojawiło się więcej aft na śluzówce. Spray na afty jest wygodny w stosowaniu.
Płyny do płukania na afty można stosować jako wspomaganie leczenia. Warto z nich korzystać również wtedy, gdy afty zlokalizowane są w trudno dostępnych miejscach, w których miejscowa aplikacja żelu jest problematyczna. Płyn do płukania na afty jest pomocny także przy licznych zmianach, rozsianych po jamie ustnej.