Pasta na próchnicę – działanie
Na skutek działania wytwarzanych przez bakterie, bytujące w jamie ustnej, kwasów i toksyn dochodzi do uszkodzenia szkliwa zęba, a w kolejnych etapach zębiny i miazgi. Pożywką dla bakterii, przylegających do płytki nazębnej, są natomiast produkty bogate w cukier. Aby skutecznie zapobiegać próchnicy oprócz unikania słodkich i lepkich pokarmów warto zadbać o inne aspekty – właściwe i częste szczotkowanie zębów, używanie nici dentystycznej oraz stosowanie past i płynów do płukania jamy ustnej zapobiegających rozwojowi próchnicy.
Pasta przeciw próchnicy powinna zawierać odpowiednią ilość fluoru. Składnik ten przyspiesza remineralizację szkliwa i spowalnia jego rozkład. Pasta na próchnicę z fluorem pomaga zapobiegać powstawaniu ubytków. Dzięki takiej ochronie zęby są bardziej odporne na działanie kwasów i toksyn produkowanych przez bakterie.
Zdaniem stomatologów pasta do zębów na próchnicę dla dorosłych powinna zawierać fluor. Jest to najskuteczniejszy składnik pomagający w walce z próchnicą. Chociaż wiele osób propaguje teorie na temat jego toksyczności, nie mniej jednak specjaliści są zgodni. Stosowanie preparatów do higieny jamy ustnej z fluorem niesie ze sobą więcej korzyści niż ewentualne ryzyko powikłań związane z wpływem tego pierwiastka na organizm. Tym bardziej, że pasta usuwająca próchnicę zawiera jedynie śladowe ilości fluoru, natomiast dawka śmiertelna tego pierwiastka wynosi 5-10 g.
Pasta na próchnicę dla dzieci
Mycie zębów przez dzieciaki często odbiega od wyobrażeń dorosłych na ten temat. Pasta do zębów jest też często przez najmłodszych zjadana. Z tej obawy rodzice rezygnują z pasty dla dzieci na próchnicę, która zawiera fluor. Czym można go zastąpić? Najczęściej w preparatach na próchnicę dla najmłodszych wykorzystywany jest ksylitol. Składnik ten mimo swojego słodkiego smaku nie jest cukrem i nie stanowi pożywki dla bakterii próchnicotwórczych. Pozwala natomiast przywrócić właściwą równowagę kwasowo-zasadową w jamie ustnej. Dzięki temu bakterie bytujące na płytce nazębnej nie mają odpowiedniego środowiska do przeprowadzania procesów działających destruktywnie na szkliwo. Ponadto ksylitol wzmacnia zęby i sprzyja przyswajaniu wapnia.
Nie mniej jednak podobnie jak w przypadku osób dorosłych stomatolodzy rekomendują fluor w pastach dla dzieci na próchnicę. Powinny one zawierać 1000 ppm fluoru. Aby załagodzić ewentualną szkodliwość działania tego pierwiastka na organizm dziecka warto zwrócić uwagę ile pasty nakładamy maluchowi na szczoteczkę. Dzieciom do 36. miesiąca życia jedynie muskamy włosie szczoteczki pastą. Starszym dzieciom nakładamy zaledwie tyle pasty co ziarno gruchu.