Co na kolkę u noworodka?
Leki na kolkę są podawane niemowlakom po 3. tygodniu życia i w ciągu następnych 2-3 miesięcy. Dzieci zmagające się z kolką mogą intensywnie płakać w godzinach wieczornych lub popołudniowych. Widoczny jest też niepokój i rozdrażnienie dziecka. Rodzice w takiej sytuacji często szukają skutecznego preparatu na kolkę u niemowląt, aby ulżyć maluchowi. Jeśli dziecko prawidłowo przybiera na wadze, a pojawiające się objawy są charakterystyczne dla kolki, można zastosować środki na kolkę, które dostępne są bez recepty.
Zanim sięgniemy po leki na kolkę u noworodka warto przyjrzeć się technice karmienia dziecka. Jeśli jest ona nieprawidłowa, może stanowić źródło problemu. U niektórych dzieci, objawy kolki wynikają z nietolerancji laktozy. Warto wówczas zastosować krople z enzymem laktazą, które można dodać do mleka lub podać dziecku bezpośrednio do buzi przed karmieniem. W łagodzeniu kolki pewną skuteczność wykazały też bakterie probiotyczne.
Leki na kolkę dla niemowląt
Preparaty na kolkę dla dzieci są stosowane przez wielu rodziców, ponieważ problem kolki jest dość powszechny. Wciąż nie do końca wiemy, jakie są jego przyczyny. Wpływ na jej pojawienie się może mieć niedojrzałość przewodu pokarmowego, ale również wspomniana wcześniej technika karmienia dziecka i nietolerancja laktozy. Kolka częściej pojawia się u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym.
Co na wzdęcia u dziecka warto stosować?
Krople na wzdęcia dla noworodka powinny być podawane jedynie za zgodą lekarza. Popularne krople przeciw wzdęciom dla dzieci zalecane są od ukończenia 1. miesiąca życia. Podaje się je w kilku dawkach podzielonych przed lub po karmieniu. Zawarta w nich substancja czynna – simetikon – jest bezpieczna dla dzieci. Działa w sposób powierzchniowy, prowadząc do pękania nagromadzonych w świetle przewodu pokarmowego pęcherzyków gazu. Krople na wzdęcia dla niemowląt usuwają gazy i dzięki temu łagodzą wzdęcia. Nie wchodzą w interakcje z innymi lekami i nie zaobserwowano, aby powodowały działania niepożądane.
Krople na wzdęcia dla dzieci również warto stosować jednocześnie z obserwacją prawidłowej techniki karmienia. Nadmiar gazów u niemowląt zazwyczaj wynika z połykania dużej ilości powietrza podczas jedzenia. Niezależnie więc od tego, czy maluch karmiony jest piersią, czy otrzymuje mleko z butelki, należy zwrócić uwagę na sposób pobierania pokarmu. Nie tylko technika, ale również nieodpowiednie przerwy między karmieniem mogą nasilać problem wzdęć. Zanim więc sięgniemy po krople na wzdęcia dla niemowląt, przyjrzyjmy się jaki jest rytm karmień.
Sporadycznie pojawiające się wzdęcia nie powinny budzieć niepokoju wśród rodziców. Mogą wynikać z jeszcze nie w pełni rozwiniętego przewodu pokarmowego malucha. Wraz z jego dojrzewaniem, problem wzdęć powinien ustąpić. Do tego czasu można podawać niemowlakowi bezpieczne krople na wzdęcia z simetikonem.