Leki na przeziębienie dla dzieci bez recepty
Leki na przeziębienie u dzieci stosuje się, aby złagodzić uciążliwe objawy choroby i poprawić samopoczucie małego pacjenta. Preparaty zmniejszające dolegliwości należy dobierać w zależności od pojawiających się symptomów, a także wieku chorego. Leki na gorączkę u dzieci do 3. miesiąca życia powinny być stosowane dopiero po konsultacji lekarskiej. U niemowląt w tym wieku, gorączka może mieć bardzo różne przyczyny i zawsze wymaga obejrzenia dziecka przez lekarza.
Dla niemowląt i noworodków już od pierwszych dni życia przeznaczone są plastry aromatyczne, które zmniejszają objawy przeziębienia. Pomagają swobodnie oddychać, dzięki czemu mogą poprawić jakość snu malucha. Leki na grypę dla dzieci do 2. roku życia powinny być podawane po skonsultowaniu się z lekarzem. Dostępne są syropy łagodzące objawy grypy i przeziębienia, spray’e na katar i inne preparaty uśmierzające dolegliwości.
Leki przeciwgorączkowe dla dzieci w tabletkach, syropie i czopkach
Leki na gorączkę i inne objawy infekcji górnych dróg oddechowych dostępne są w różnej postaci. Można sięgnąć po syrop przeciwgorączkowy dla dzieci, saszetki z proszkiem do rozpuszczania, czopki, a także tabletki i kapsułki. Wybór odpowiedniej postaci leku jest uzależniony przede wszystkim od wieku i kompetencji dziecka. Syrop przeciwgorączkowy dla dzieci dobrze sprawdza się w ciągu pierwszych lat życia. Jest wygodny do podania i umożliwia precyzyjne odmierzenie potrzebnej dawki. Pamiętajmy o tym, aby dawkowanie leków na gorączkę dla dziecka dopasować do jego wagi.
U najmłodszych można stosować również czopki doodbytnicze. Zazwyczaj jednak zaleca się korzystanie z tej postaci leku, jeśli dziecko wymiotuje lub z innych przyczyn nie można podać mu preparatu doustnego. U starszych dzieci, które nie mają problemu z przełykaniem stałych postaci leku, można zastosować środki przeciwgorączkowe w tabletkach lub kapsułkach.
Leki na gorączkę dla dziecka
Leki przeciwgorączkowe dla dzieci należy odmierzać kierując się masą ciała. W przypadku paracetamolu, jednorazowo zaleca się podać 15 mg/kg. Taką dawkę powtarza się co 6 godzin. Należy uważać, aby nie przekroczyć dawki maksymalnej, która wynosi 60 mg/kg masy ciała. Decydując się na lek na gorączkę dla dziecka z ibuprofenem, należy podać 10 mg/kg co 6-8 godzin. Dawka maksymalna ibuprofenu wynosi 30 mg/kg masy ciała. Obie substancje czynne, zawarte w tabletkach, czopkach i syropach przeciwgorączkowych są uważane za bezpieczne dla małych dzieci.
Syropy, kapsułki i tabletki na przeziębienie dla dzieci w niedługim czasie po przyjęciu leku powodują zmniejszenie odczuwanych dolegliwości i poprawę samopoczucia. Warto pamiętać o tym, że leki na grypę i przeziębienie nie powinny być stosowane dłużej niż tydzień bez konsultacji lekarskiej.